Změna v dovolené i platech: Co vše přinese nový zákoník práce

Praha - Odbory, zaměstnavatelé a vláda se dnes sejdou na jednání, kde budou řešit změny v zákoníku práce. Ten by měl platit od dubna příštího roku a zásadních změn je v něm hned několik.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Práce z domova, nový způsob počítání dovolené nebo předcházení stresu v zaměstnání - to všechno by mohlo být zakotveno v novém zákoníku práce, který prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. K jeho návrhu už ale dostala na šest stovek připomínek a na dnešním jednání tripartity se bude snažit najít s ostatními kompromis.

Změn, které novela zákona přinese, je hned několik. Přečtěte si, které návrhy patří mezi ty nejzásadnější:

Vrcholoví manažeři dostanou přidáno

Nově by se měl zavést tzv. institut vrcholových řídících zaměstnanců, který by měl podpořit jejich flexibilitu. Jsou to totiž právě nejvyšší manažeři, kteří často pracují i ve dnech pracovního klidu a ministerstvo chce, aby pro ně platila jiná pravidla než pro řadové zaměstnance. Jejich minimální plat bude 100 tisíc korun, nebudou ale dostávat příplatky za práci o státním svátku a víkendu. Ačkoli zákony upravují délku odpočinku, pracovní přestávky či pracovní doby, pro vrcholové manažery tato omezení platit nebudou.

Převedení na jinou práci jen se souhlasem

Doposud mohl zaměstnavatel přidělit zaměstnanci jinou práci, aniž by se ho zeptal, odteď už bude k převedení na jinou pozici nutný jeho souhlas. Stejně tak pokud zaměstnanec požádá o přidělení jiné práce kvůli zdravotním důvodům, bude zaměstnavatel povinen mu vyhovět.

Zaměstnanci na dohodu budou mít garantovanou výši odměn

Lidé s dohodou o pracovní činnosti nebo o provedení práce neměli vždy zaručena stejná práva jako zaměstnanci se smlouvou. Nový zákon by jim ale garantoval dobu odpočinku v práci, nárok na dovolenou nebo na minimální výši odměny.

Dovolená se bude počítat na hodiny, ne na dny

Nový zákoník by mohl přinést také revoluci ve výpočtu dovolené. Ta by se nově nepočítala na celé dny, ale na hodiny. Ministerstvo si od toho slibuje větší spravedlnost pro zaměstnance. Směny totiž nemají všichni lidé stejně dlouhé a volno v práci u jednoho může být o několik hodin kratší než u druhého.

Za práci z domova dostanete zaplaceno dvakrát

Zatímco většina lidí bere možnost pracovat z domova jen jako příjemný benefit, ministerstvo se rozhodlo, že jim na ni bude zaměstnavatel přispívat. Firmy by měly lidem například zaplatit výdaje za elektřinu nebo za internet. Původně se počítalo s tím, že by měly firmy zaměstnancům proplácet všechny náklady, které s prací z domova souvisí, to se ale zaměstnavatelům zdálo příliš přísné. Uvažovalo se také o povinnosti zaměstnavatele zajistit takto pracujícím lidem pravidelný kontakt s kolegy, aby nebyli izolovaní.

Zaměstnavatel musí zabránit stresu a obtěžování v práci

Ministerstvo chce do chystané novely zákoníku práce prosadit povinnost zaměstnavatelů předcházet stresu na pracovišti. Prozatím ale není jasné, jak budou kontroly, jestli firma stresovou prevenci nezanedbala, probíhat. Bude totiž velmi těžké prokázat, že k psychické újmě došlo na základě výkonu práce. Rozhodující bude patrně lékařský posudek.

Firmy by měli také zamezit násilí a obtěžování v zaměstnání. Cílem by mělo být zlepšení pracovních podmínek a komunikace na pracovišti. V některých případech totiž může stres v práci způsobovat zdravotní problémy vedoucí až ke ztrátě zaměstnání.

Hromadné propouštění bude složitější

Za hromadné propouštění se bude podle nového zákoníku považovat i stav, kdy firma propustí velký počet lidí z jedné pobočky, ne z celkového počtu zaměstnanců firmy. V takové situaci bude muset zaměstnavatel předložit sociální plán, který bude obsahovat důvody o propouštění, počet propuštěných atd.

O konečné podobě zákoníku práce se bude ještě diskutovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale počítá s tím, že by novela měla začít platit v dubnu příštího roku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama