Presumce neviny platí i pro politiky, uvedl Zeman před stíhaným hejtmanem

Olomouc – Prezident Miloš Zeman dnes zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje, při té příležitosti se setkal s hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD), který se stíhán v takzvané olomoucké kauze. Právě k tomuto případu se prezident při setkání s občany nepřímo vyjádřil.

Přidejte svůj názor

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Presumpce neviny by podle Zemana měla platit nejen pro občany, ale i pro politiky. Novináři podle něj dokážou každého odsoudit, aniž by verdikt vynesl soud. Samotnou olomouckou kauzu, v níž policie vyšetřuje údajné propojení mezi podnikateli, policisty a politiky, však Zeman nezmínil. Krajští zastupitelé však na jeho slova reagovali s tím, že „presumpce viny" v této kauze Olomoucký kraj poškodila.

Podle prezidenta by si však politici neměli hrát na vyšetřovatele nebo na soudce. „A už vůbec ne hyenističtí novináři, kteří dokážou každého odsoudit, aniž by nezávislý soud vynesl rozsudek," rozjel se Zeman. Různé kauzy se podle něj vytahují s blížícími se volbami, ne všechny prý přitom mají reálný základ.

Příkladem podle něj může být kauza Jany Nagyové, ve které se prý se stal jako prezident obětí veřejně publikovaného tvrzení, že olomoučtí vyšetřovatelé jsou na stopě obrovského spiknutí a propojení podnikatelské a politické sféry. „A nakonec z toho zbyly nezdaněné kabelky. Myslím, že to není příliš velký výsledek dlouhého vyšetřování, které také provázela neuvěřitelná mediální kampaň," řekl Zeman.

Sociálnědemokratický hejtman Rozbořil je obviněn v případě s názvem Vidkun z podplácení. Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. Rozbořil v souvislosti s vyšetřováním odmítl i přes nátlak stranických špiček rezignovat, přišel však o místo na kandidátní listině pro nadcházející krajské volby a svou pozici tak již obhajovat nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama