Klaus nemá rád EU, všechno hází na Brusel... Poslanec se zaměřil na exprezidenta a přišla reakce

Praha - Poslanec za ČSSD Antonín Seďa se zaměřil na osobu exprezidenta Václava Klause, který veřejně vystupuje proti Evropské unii. Podle poslance ale nelze vše vidět tak krátkozrace.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Antonín Seďa /ČSSD/
doporučujeme

Seďa nepopírá, že exprezident Klaus Evropskou unii opravdu rád nemá. Možná by prý jako ekonom chtěl pouze ekonomickou spolupráci, ale ta běží v globálním světě, i tak. "Nejde totiž o to, že EU „omezuje" národní státy, jak tvrdí V. Klaus, ale spíše o to, že má ve svém vínku solidaritu, spravedlnost a svobodu. Ono se totiž velmi snadno kritizuje někoho, kdo se vlastně nemůže bránit. Protože pro občany je Brusel velmi daleko. Tak daleko, že je třeba vše špatné na něj hodit a to bez ohledu na „viníky" současných problémů," píše na blogu strany.

"Pokud tedy často oprávněně kritizujeme rozhodnutí Evropské Rady, Evropské komise či Evropského parlamentu, pak je třeba zdůraznit, že to není „jejich" Unie, ale Unie naše. Opravdu nemohu za to, že V.Klaus a jeho soukmenovci z ODS pohlíželi a často pohlížejí na EU přes prsty a namísto aktivní politiky volili pasivitu a nekonstruktivní kritiku. Pak se není čemu divit, že ničeho nejen nedosáhli, ale že tito politici byli přehlíženi či zesměšňováni. Takhle se opravdu politika dělat nemá a je jen dobře, že současná česká vláda volí pro aktivní politiku, kdy namísto odchodu z EU volí strategii změny Unie zevnitř. Což je mimochodem snaha i současného ministerského předsedy Velké Británie, bývalého spojence české pravice," dodal.

Pohlížet na EU pouze optikou současných problémů migrace či ekonomické krize je podle poslance velmi krátkozraké. Především proto, že řada členských zemí, včetně minulých pravicových vlád v České republice, si za své chyby či za neřešení vlastních problémů může často sama. Vinit toho „druhého" je prý nejen snadné, ale i nezodpovědné, a to zejména vůči vlastním občanům. "Evropská unie nám totiž dala novou legislativu, bez níž bychom tady stále měli Klausův kapitalismus 19. století, kdy se mohutně privatizovalo a tunelovalo. A kdy míra korupce přesahovala nejen všechny členské země EU, ale i řadu zemí na východ od nás. Ale to nejpodstatnější a nejcennější na EU je zajištění bezpečnosti v Evropě, protože řešit řadu současných a budoucích bezpečnostních problémů bez spojenectví nejde a nebude možné," dodal poslanec.

Evropská unie nám podle poslance poskytla nové možnosti hospodářské a příhraniční spolupráce, svobodu pohybu, zaměstnání i studia, za pomocí evropských dotací se zlepšila kvalita životního prostředí, infrastruktura obcí i řada veřejných služeb, a především se zlepšuje životní úroveň našich občanů. "Tady si však dovolím poznámku, že je to povětšinou v době levicových vlád pod vedením ČSSD. A to prostě proto, že politikou sociálních demokratů je přerozdělování národního bohatství od těch bohatších k těm chudším. Tak jako jsou jasné principy solidarity oblasti zdravotnictví, penzí, školství či veřejných služeb. A opravdu neházejme problémy s rozdělováním evropských peněz na EU. Byli jsme to my, kteří stanovovali programy a v mnohdy nedodržovali pravidla pro jejich čerpání," dodal.

Podle Sedi se možná Klausovi stýská po období, kdy mu na politickém výsluní nevadilo, že spravedlnost byla leckdy slepá a hluchá, a kdy se upřednostňovalo ekonomické a rychlé řešení před právem a transparentností, a kdy se ne veřejný majetek pohlíželo na cosi zlého a odsouzení hodného. "Nevím, zda si oba výše zmiňovaní pravicoví politici vůbec uvědomují kvalitativní posun celé české společnosti, která je na demokratické cestě k občanské společnosti. Rozdíl je v tom, že sociální demokraté vždy podporovali a podporují lidi práce, ať již zaměstnance, živnostníky, drobné podnikatele či manažery firem. Prostě proto, že si uvědomují, kdo toto národní bohatství vytváří. Proto je třeba zajistit zachování solidarity a sociálního přístupu v naší společnosti. Naopak je třeba bojovat proti daňovým únikům, tunelářům či oligarchům, kteří si pletou politiku s podnikáním a se svými zájmy," podotkl.

Seďa tvrdí, že je dobře, že žijeme v demokracii, kde lze reagovat i na výroky politiků, které jsou přinejmenším zavádějící, tak jako je dobře, že Evropská unie ještě žije a je možno ji změnit. Žijeme prý v době, kdy je třeba filtrovat informace, kterými jsme denně zahlcováni, protože řada z nich je opravdu propagandistická, účelová, zavádějící či nepravdivá. Nicméně je podle poslance třeba posuzovat rozhodování z pohledu ochrany českých národních zájmů. A také je třeba si nejen položit základní otázku: Komu ku prospěchu, ale je třeba si také na ni odpovědně a v souladu se svými osobními zájmy člověka a občana České republiky odpovědět. "A já věřím, že touto odpovědí nebude radikalizmus či přehnaný," uzavřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama