Vláda narazila v Senátu: Schválení regulace hazardu se komplikuje

Praha – Senátní výbor pro veřejnou správu dnes nepodpořil vládní návrh týkající se nové podoby regulace hazardu, ani jeho úpravy. Cesta k jeho schválení se tak komplikuje.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vládní koalici chyběly hlasy. Stejně se v úterý zachoval hospodářský výbor. Na rozdíl od něj ale výbor pro veřejnou správu nepodpořil ani novou podobu zdanění hazardních her a přístrojů. Senát bude o předlohách k omezení hazardu rozhodovat za týden. Normy získaly jednotnou podporu jen v ústavně-právním výboru.

Spor vyvolala především pasáž, podle které by vznikla povinnost blokovat webové stránky na základě seznamu určeného ministerstvem financí. Rezort tak chce blokovat stránky s nepovoleným hazardem, kritici se obávají zneužití a varují před cenzurou.

Libor Michálek, senátor nominovaný Piráty, se pokusil sněmovní předlohu zmírnit a navrhl, aby blokaci domény s nepovoleným hazardem mohl nařídit pouze soud a nikoliv ministerstvo financí. Jeho návrh získal podporu pěti z deseti přítomných členů hospodářského výboru a nebyl přijat. Podle zástupců poskytovatelů internetu by to pro ně bylo levnější kvůli menší technické náročnosti.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů k projednávání loterijního zákona v senátu uvedl: „Výsledky posledních dvou výborů považujeme za dobrou zprávu. Jak jsme slíbili, pokoušíme se rozhodnutí sněmovny zvrátit v senátu a pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud. Cenzura je nepřípustná."

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) jako předseda Sdružení místních samospráv poukazoval na to, že poskytovateli internetu jsou i mnohé obce, které kvůli zvýšeným nákladům budou muset tuto službu přestat provozovat.
Vládní předlohu naopak hájil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Poukázal na to, že jakékoli technické řešení by muselo podléhat notifikaci a zákon by mohlo zablokovat.

Zákon má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je a vymáhat sankce.

Novela o zdanění hazardu pak počítá se zachováním dvou sazeb. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu jako dosud 23 procent. Tento návrh kopíruje stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Senátorovi a majiteli loterijní společnosti Synot Ivo Valentovi (za Stranu soukromníků) se nelíbilo, že vyšší sazba se má platit i na elektronickou ruletu, zatímco na její standardní podobu se má vztahovat nižší sazba.

Loading...
Témata: Senát ČR | hazard
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama