Merkelová nás vede do problémů, nenecháme se vydírat! EU je neschopná, volají čeští politici

ANKETA – Německá kancléřka Angela Merkelová ve své zemi čelí ostré kritice za to, že kvůli dohodě uzavřené mezi EU a Tureckem teď prezident Recep Tayyip Erdoğan může vydírat Evropu. Mluví se přitom o tom, že podobné dohody by mohly být uzavřeny i s některými africkými zeměmi, ze kterých do Evropy přichází uprchlíci. A jaký je názor českých politiků? Na to jsme se jich zeptali v aktuální anketě.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Vítězslav Jandák /ČSSD/ - 37. sjezd ČSSD, Kongresové centrum GONG Ostrava
doporučujeme

„Dohody vždy a se všemi. Možná to ode mě bude znít zvláštně, ale Erdogan se jen snaží zachránit Turecko. Dříve tam jezdilo osm milionů Rusů, dnes je to katastrofa, Ankara bojuje s Islámským státem. Už z minulosti víme, že je Turecko tvrdý vyjednavač," myslí si poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. Na vině jsou podle něj ti, kteří už ve 20. letech připravili plán na omlazení a dosídlení Evropy. „Dohody s africkými zeměmi také můžeme uzavírat, druhý den ale nemusí platit. Tamní vlády padají, třeba Libye je v rozkladu," dodal pro EuroZprávy.cz.

„Smyslem podobných dohod je postarat se o migranty mimo území EU – ne plnit různá tajná přání, která s tím nesouvisí. Jednat se musí, ale bez ustupování absurdním požadavkům," reagoval v SMS zprávě pro naši redakci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Podobně to vidí i poslanec ČSSD Stanislav Huml. „Readmisní dohody jsou nezbytné. Jinak Evropa nemá kam nelegální migranty vracet. Ovšem nelze přistoupit na vydírání. Bezvízový styk s Tureckem je obrovské bezpečností riziko. Hlasoval jsem ve Sněmovně pro usnesení, kterým jsme jej odmítli a na tom názoru setrvávám," řekl nám Huml.

„Kritika Angely Merkelové a nositelů podobných názorů je zcela oprávněná. Domnívat se, že africké země dodrží své případné dohody a závazky z nich plynoucí, je násobně naivnější, než očekávat to od Turecka i Řecka. Současní lídři Evropy (kteří de facto žádnými lídry nejsou – viz Merkelová) ji vedou do velkých problémů," uvedl pro EuroZprávy.cz nezávislý poslanec Karel Fiedler.

„Dění kolem této dohody jednoznačně potvrzuje, že se jedná o špatně vyjednaný kompromis. Navíc se objevují i pochybnosti o její právní vymahatelnosti. Dohodu s Tureckem považuji za potvrzení nekompetence a neschopnosti představitelů unie nalézt jakékoliv účinné řešení migrační krize. Jsem ale přesvědčena, že to neznamená, že by jednání s tranzitními zeměmi neměla pokračovat. Dohoda s těmito zeměmi je klíčová, musí ovšem vést k zastavení přílivu uprchlíků a poskytování finančních prostředků musí být provázeno jasnou kontrolou efektivity využití těchto prostředků," řekla naší redakci poslankyně ODS Jana Černochová.

„Turecký prezident je jiná story. Bohužel pro mě je velmi nevypočitatelná osoba. Nicméně s dohodou s ostatními státy souhlasím. Musíme zastavit nekontrolovanou migraci do Evropy, protože to ohrožuje naši stabilitu," reagoval v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Jasně od počátku říkám, že dohoda s Tureckem je pro Evropu nebezpečná. Nyní došlo na moje slova, Turci nás bezostyšně vydírají. Neustále slyšíme, jak turecký prezident Erdogan něco vzkazuje Evropě. Myslím, že je konečně na čase, aby Evropa něco vzkázala Turecku. My se bez Turecka klidně obejdeme, to Turecko potřebuje evropské peníze a bezvízový styk s EU. My potřebujeme jediné: blokádu tureckého pobřeží, aby se k nám neodstávaly lodě pašeráků lidí. Pokud ji nezařídí Turecko samo za pro nás přijatelných podmínek, měla by ji zařídit Evropské unie s pomocí NATO. Nemůžeme ustoupit a nechat se vydírat," řekl pro EuroZprávy.cz místopředseda Úsvitu - Národní koalice Marek Černoch.

Loading...
Témata: anketa | politici | EU
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chtějí Babiše zabít? Otevřená zpověď premiéra: Jsem hovado

09.12.2019 10:16 Premiér Andrej Babiš přiznal, že jsou lidé, kteří si přejí, aby zemřel. Dodal, že tím nemyslí pouze…

Důchodci dostanou 900, poslanci 8 tisíc. Platy jim vzrostou na 90 tisíc

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než…

U Moravce v ČT se řešil Babiš. Vydá ho Sněmovna k dalšímu stíhání?

08.12.2019 17:17 O opětovné vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v kauze Čapí hnízdo by Sněmovnu mohl…

Nový zákon má přimět firmy, aby výrobky šly opravit

08.12.2019 16:14 Nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci by mohly mít ty firmy, jejichž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama