Bydlení v ghettech: Dienstbierův návrh na zlepšení situace vláda odložila

Praha - Vláda dnes nerozhodla o případné změně pravidel pro vyplácení dávek na bydlení či pro kontrolu bytů. Projednávání návrhu opatření, která navrhl ke zlepšení situace obyvatel v ghettech a jejich okolí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), kabinet odložil. ČTK o tom informoval Dienstbierův kabinet.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
doporučujeme

Dienstbier navrhuje, aby dávky na bydlení stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě. Ti totiž s pomocí příspěvků od státu nájem platí, majitelé či pronajímatelé ale už úhrady neposílají.

"Problém takzvaného obchodu s chudobou v oblasti bydlení se daří eliminovat jen velmi částečně, neboť se z ubytoven začíná postupně přesouvat do standardních bytů, což jeho řešení činí ještě obtížnějším," stojí v podkladech pro vládu. Podle materiálu chybí také možnost vyúčtování záloh a vrácení přeplatku dávek zpět do státního rozpočtu. Proti nadhodnocenému nájemnému by pomohly cenové mapy s obvyklými částkami, jimiž by se úřady práce při vyplácení doplatků na bydlení řídily.

Mezi další opatření patří stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají přelidněné. Velký počet osob v malých prostorech bydlí třeba tam, kde lidé jen obtížně shánějí běžné bydlení, řekl už dřív ministr. Podotkl, že ve vyloučených lokalitách je problémem i výskyt hmyzu či hlodavců. Řešení by usnadnilo, pokud by hygienici mohli do bytů vstoupit bez přítomnosti majitele. Nutné je také zajistit úhradu nákladů za dezinsekci či deratizaci.

O opatřeních k řešení situace v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách jednala vláda už loni. Dienstbier ve svém návrhu sepsal nyní úkoly pro resorty práce, spravedlnosti, zdravotnictví a místního rozvoje. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) před nedávnem řekla, že její resort na řadě opatření pracuje sám. "Materiál (Dienstbierův návrh) byl po dohodě odložen, aby byl v nejbližší době projednán souběžně se souvisejícím materiálem ministerstva práce," uvedl k odložení ve vládě Dienstbierův tým.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama