Novela zákoníku práce? Tripartita se neshodla a jednání přerušila

Praha – Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů dnes opět jednali o podobě novely zákoníku práce. Ke shodě však nedošli a jednání přerušili. Pokračovat se v něm bude 6. června. Návrh počítá se změnami pravidel práce z domova, postavení vrcholových řídících pracovníků či kolektivního vyjednávání.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zaměstnavatelé tvrdí, že navrhované změny k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevedou, naopak by mohly poškodit podniky a ohrozit jejich konkurenceschopnost. ČTK to sdělil Svaz průmyslu a dopravy ČR i hospodářská komora.

S tím však nesouhlasí předseda odborové konfederace Josef Středula, který namítl, že návrhy odborů nepoškodí seriózní firmy. "A jestliže poškození je dodržení elementárních pravidel, tak v tom případě ať se tak klidně stane," prohlásil. Například právo odborů na spolurozhodování o agenturním zaměstnávání žádného seriózního zaměstnavatele poškodit nemůže, v jeho zájmu je i obnovení práva odborů zastavit práci v případě ohrožení života zaměstnanců.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se omezil jen na konstatování, že zatím neexistuje shoda na tom, co přesně by mělo být součástí změn. Přál by si ale, aby výsledná podoba novely zákoníku práce byla výsledkem co nejširší dohody mezi sociálními partnery.

Nový zákoník práce platí teprve od ledna 2007, od té doby už byl 39krát novelizován. Čtyřicátou novelu teď připravilo ministerstvo práce. Má „prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a posílit ochranu zaměstnanců". Podle svazu i hospodářské komory ale úpravy větší flexibilitu nezaručí.

„Novela zákoníku práce se vyvíjí směrem, který by v případě přijetí poškodil zaměstnavatele, a jde proti konkurenceschopnosti firem," uvedl svaz. Podle něj hrozí, že by změny znamenaly pro podniky „výraznou finanční a administrativní zátěž".

Odbory prosazují například uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích.

Chystaná novela zákoníku práce vyvolává rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Některá plánovaná ustanovení z textu proto zřejmě už vypadla, a to například právě ta o vyšších příplatcích za pohotovost či o ochraně před stresem v práci.

Loading...
Témata: tripartita | práce
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama