Rozšíření pravomoci NKÚ? Senátní výbor navrhl odstranit duplicity v kontrolách

Praha – Senátní výbor pro veřejnou správu dnes nepodpořil myšlenku rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Přidejte svůj názor

Senát Parlamentu ČR
doporučujeme

Výbor dnes doporučil, aby vláda v souladu se svým programovým prohlášením navrhla zákon o odstranění duplicit v kontrolách, prováděných různými institucemi. Zákon, podle něhož by NKÚ měl nově kontrolovat i hospodaření krajů a obcí, dříve nepodpořil ani neodmítl ústavně-právní výbor.

Předseda výboru pro veřejnou správu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že se většina členů výboru shodla na tom, že je třeba udělat pořádek v tom, aby různé instituce nezatěžovaly zejména samosprávy kontrolami ve stejných oblastech.

Zákonu o rozšíření pravomocí NKÚ musí předcházet příslušná změna ústavy, kterou Senát zatím také neschválil. Bez ní nemůže platit, potvrdil Vystrčil. Vláda by proto podle něj měla zákon o odstranění duplicitních kontrol i prováděcí zákon o rozšíření pravomocí NKÚ předložit současně.

Problém duplicity kontrol by mohla odstranit další novela o řízení a kontrole veřejných financí, kterou má ministerstvo financí v řádu týdnů předložit vládě.

Projednávaná novela počítá s tím, že NKÚ by měl dostat možnost prověřovat nakládání v podstatě s veškerými veřejnými penězi. Mohl by tak například do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Nyní kontroluje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Loading...
Témata: nkú | Senát ČR
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama