Erdogan je válečný zločinec, s takovým bychom neměli spolupracovat, řekl pro EZ Okamura. A představil návrh, jak zastavit migranty

Praha – Německá kancléřka Angela Merkelová čelí nejen v Německu kritice kvůli dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem. Podle některých hlasů je teď Evropa obětí vydírání ze strany Ankary. Tamní prezident Recep Tayyip Erdogan už třeba uvedl, že nemá v plánu měnit protiteroristické zákony tak, jak Brusel žádá. A na to ostře zareagoval poslanec a šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Přijímání uprchlíků do Evropy
doporučujeme

„Říkám od počátku, že Erdogan je jednoznačně vyděrač a válečný zločinec a s kriminálníky slušní lidé dohody nedělají," uvedl pro EuroZprávy.cz Okamura. Dodal, že on i jeho hnutí naopak navrhují uzavřít a zabezpečit jižní hranici EU a ukončit jakékoliv přibližovací jednání mezi EU a Tureckem.

Psali jsme:  

Tím by podle něj vznikl vnitropolitický tlak na Edrogana. „Prosazujeme nulovou toleranci nezákonné migrace. Odmítám i bezvízový styk s Turky, který však evropské komise i česká vláda odsouhlasily. Zároveň je potřeba tlačit na USA, aby ukončilo rozdmýchávání konfliktu v severní Africe a na blízkém východě, příkladem je Libye, Irák a Sýrie," uvedl pro naši redakci poslanec.

„Západní Evropa, která s Američany rozbila severní Afriku, se ovšem na řešení tamních problémů podílet musí – přesněji je správné, aby tyto země napravily a zaplatily, co zničily. Nikoliv tím, že začnou problémy tahat k nám do Evropy," tvrdí Okamura.

Poukazuje například na Francii, která se podle něj podílí na financování zadržování migrantů v Maroku. „Ale živit migranty v táborech v Maroku není řešení příčin. Je třeba dát lidem v Africe nejen jídlo, ale hlavně bezpečnost a stabilitu a také práci – a té je tam dost a bude jí ještě víc," vysvětluje pro EuroZprávy.cz šéf SPD.

„Nikoliv zvát migranty do Evropy. Zatím tam v některých afrických regionech investují hlavně Číňané, a je škoda, že my to neumíme, jelikož Sobotkova a Babišova vláda je neschopná a chybí jí jakákoliv vize. Afrika je plná cenných surovin, například vzácných kovů pro moderní technologie, a kdo je bude mít, ten bude král. Číňané vědí, že pokud chtějí vyrábět moderní techniku, musí mít suroviny. A je škoda, že my to nechápeme," posteskl si politik.

„Samozřejmě je tam třeba řešit i nedostatek vody, ale víme z historie, že když chceme, umíme zúrodnit i pouštní oblasti. A když se podaří nastartovat růst životní úrovně v Africe, tak máme po migraci. Samozřejmě je také podmínkou ukončení imperialistické politiky některých západních zemí. Pochopitelně jsou limity i v Afričanech – jejich kultura i jiná mentalita a schopnosti je omezují a bez pomoci se neobejdou. Krátce řečeno, migrační krizi je potřeba řešit komplexně," dodává pro EuroZprávy.cz Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama