EU chystá záchrannou brzdu pro bezvízový styk

Praha - Evropská unie připravuje záchranou brzdu pro bezvízový styk s třetími zeměmi. Podle zdrojů ČTK obeznámených s vývojem jednání většina zemí tuto pojistku podpoří.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie
doporučujeme

Takzvaný suspenzivní mechanismus by umožnil jednotlivým členským zemím rychle zastavit bezvízový styk se zeměmi mimo EU v případě, že by se cítily ohrožené nelegální migrací nebo zhoršenou bezpečnostní situací. Novou legislativu, která brzdu zavádí, projednají na své páteční schůzce ministři vnitra EU. 

Důvodem pro zastavení bezvízového styku mohou být podle návrhu nizozemského předsednictví například problémy související s nelegální migrací nebo zhoršená bezpečnostní situace. Členské státy by mohly zatáhnout za záchranou brzdu také v případě, že třetí země nebude spolupracovat při zpětném přebírání osob, které jsou na území EU nelegálně.

Omezení bezvízového styku umožňuje už stávající legislativa. Cílem nové úpravy je celý proces urychlit. "Mělo by to celé být rychlejší a flexibilnější," potvrdil ČTK státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Načasování změny bezprostředně souvisí s jednáním mezi EU a Tureckem o uvolnění vízového styku. Osmadvacítka ho Ankaře slíbila v dohodě o navracení migrantů z Řecka. Podmínila jej ale splněním dlouhého seznamu požadavků. "Platí, že liberalizace víz nenastane, pokud Turci nesplní všechny podmínky, včetně protiteroristických zákonů," uvedl Prouza.

Loading...
Témata: EU | Turecko
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama