Senát nyní neschválí rozšíření pravomocí NKÚ, připustil Štěch

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch jednal dnes s hejtmany o aktuální legislativě vztahující se k samosprávám, konkrétně o rozšíření kompetencí kontrolního úřadu na hospodaření obcí a krajů, rozpočtovém určení daní, zdravotnictví nebo návrhu na změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Řeč přišla také na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). To podle Štěcha Senát zřejmě neschválí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Milan Štěch, předseda Senátu ČR
doporučujeme

Senátoři nejspíš neschválí rozšíření pravomocí NKÚ, pokud se nezjednoduší systém kontrol. Připustil to dnes předseda horní komory  Štěch. Uvedl to po jednání s hejtmany, kteří mají podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) ke zdvojování kontrol stejných věcí také výhrady.

Předseda Senátu upozornil hejtmany na to, že ani jeden ze tří odborných senátních výborů změnu týkající se NKÚ nepodpořil. „Příliš bych zatím optimistický k tomu, že to schválíme v podobě, v jaké to přišlo z Poslanecké sněmovny, nebyl," uvedl Štěch. Nemůžou podle něj jenom přibývat kontroly, které jsou de facto na stejné úrovni.

„V Senátu zasedá 47 komunálních politiků. V jejich zájmu je chránit obce před nadbytečnou administrativou a mnohdy duplicitními kontrolami různých orgánů. Ani jeden z výborů nepřijal kladné stanovisko k této změně, která by umožnila ještě rozšířit kontrolování samospráv," vysvětlil Štěch.

Podle Haška by vláda měla zaručit odstranění duplicitních kontrol. Kontroloři by i podle Svazu města a obcí měli mít ve vztahu k samosprávě v kompetenci pouze kontrolu zákonnosti, nikoliv efektivnosti vynaložených peněz.

NKÚ má podle vládního návrhu zákona získat právo prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Má navázat na ústavní novelu, kterou Senát zatím nechválil. K jejímu prosazení je třeba třípětinové většiny hlasů. Vládní koalice má ve svých senátních frakcích potřebný počet hlasů, ne všichni jejich členové jsou také členy vládních stran a i v jejich řadách panují k předloze výhrady.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama