Pravidla nakládání se vzorky DNA má nově určovat zákon, ne policie

Praha - Nakládání se vzorky DNA se má nově řídit zákonem, dosud pravidla určovala sama policie. Uvedl to dnes server Česká justice. Zákon stanoví podmínky odběru či uchovávání DNA v databázi. Nově bude možné například odebrat vzorek i lidem mladším 15 let. Novela by měla platit od příštího roku. DNA nese genetickou informaci a pro svou jedinečnost se používá třeba k určení otcovství nebo hledání pachatelů trestných činů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Národní databázi DNA policie uvedla do provozu v roce 2002, v současnosti je v ní uloženo zhruba 200.000 profilů DNA. Podmínky pro databázi a nakládání s DNA upravuje pouze utajovaný pokyn policejního prezidenta, na což upozorňují nevládní organizace, a kvůli uchovávání DNA se někteří lidé se státem soudili. Podle České justice nyní ministerstvo vnitra vládě předloží novelu, která má nakládání s DNA upravit.

Novela přesněji upravuje účel vedení a obsah databáze profilů DNA a stanovuje konkrétní podmínky pro likvidaci vzorků a profilů DNA. Databáze má obsahovat například profily DNA nalezených těl a částí těla, biologických stop zajištěných v rámci trestního řízení nebo podezřelých. Mají v ní být i profily lidí, kteří s uchováváním souhlasili - třeba příbuzných hledaných lidí nebo účastníků mimořádných plošných odběrů při závažných zločinech. Ty pak ale nemají být automatizovaně porovnávány s DNA u neobjasněných zločinů.

Nově bude policie oprávněna odebírat vzorek i lidem mladším 15 let, jimž byla uložena ochranná výchova. Vnitro uvádí, že toto oprávnění cílí na tzv. "dětské násilníky". Vzorky budou odebírány i kriminalistům či laborantům kvůli vyloučení kontaminace stop. Odebraný vzorek pak má být podle novely zničen, pokud už byl využit ke stanovení profilu DNA.

Ministerstvo podle serveru v důvodové zprávě k novele uvádí, že úprava je "především stvrzením současně platného a plně funkčního stavu Kriminalistické databáze profilů DNA, který byl potvrzen i judikaturou správních soudů".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama