Kandidáti na Hrad: Které osobnosti možná vyzvou Miloše Zemana?

Praha - Okruh kandidátů na prezidenta je zase větší. S dalšími kandidáty přišel vicepremiér Andrej Babiš, který by rád na Pražském hradě viděl eurokomisařku Věru Jourovou nebo ministra obrany Martina Stropnického. S informací přišel deník Blesk. Možných adeptů jsou teď skoro dvě desítky. Současný prezident Miloš Zeman o další kandidatuře uvažuje, ale stále se prý ještě nerozhodl.

Přidejte svůj názor 144 komentářů

Pražský hrad
doporučujeme

Post prezidenta je jen jediný, možných kandidátů ale stále přibývá. Teď jsou mezi nimi i Martin Stropnický nebo Věra Jourová. "Obě tato jména jsou lidi, kteří nejsou kontroverzní, kteří tu společnost můžou spojovat, myslím, že jsou celkem oblíbení mezi lidmi a mají také velké mezinárodní zkušenosti," uvedl pro TV Nova ministr financí Andrej Babiš.

Politologové jim ale moc nevěří. Třeba eurokomisařku by prý její soupeři mohli v kampani spojovat s některými těžko pochopitelnými výmysly Evropské unie. "Má výhodu, že je kompetentní ženou, silnou devízou je, že prožila silné osobní chvíle, ve kterých obstála," vyjmenovává výhody Jourové politolog Jan Kubáček.

Jourové tak dává větší šance, než třeba ministru obrany Stropnickému. "Jeho handicapem je, že se od něj očekávalo, že bude jedna z hvězd aktuální vlády. On je relativně solidním, ale stále šedým ministrem. Musel by přijít s nějakým atraktivním tématem, aby se vymezil vedle prezidenta Zemana," řekl Kubáček.

Psali jsme:  

Mezi uchazeči na hrad se mohou objevit i někteří senátoři. Hovoří se třeba o Jaroslavu Kuberovi (ODS), Zdeňku Škromachovi nebo Jiřím Dienstbierovi (oba ČSSD). U Kubery a Škromacha ale politolog Kubáček vidí stejný problém.

"Mají výhodu, že je zná celá republika. Problémem je, že mnozí nerozeznávají, co myslí vážně a co je jen provokací, vtipem, který má přitáhnout pozornost," uvedl Kubáček s tím, že Češi spíše od prezidenta očekávají konzervativní vystupování, serióznost a vážnost.

Dienstbier podle Kubáčka mnohé odradil, když začal prosazovat témata, kterým veřejnost příliš nerozumí a nepovažuje je za podstatné. "Nabízí taková moderní lidská práva, protekcionismus vůči menšinám, rodičovskou dovolenou, uznání třetího pohlaví," uvedl Kubáček s tím, že Dienstbier ztrácí pozice i ve svých tradičných baštách a spíš se zřejmě bude soustředit na kariéru uvnitř ČSSD.

O možné kandidatuře mluvil i textař a milionář Michal Horáček. Podle Kubáčka ale spíše Horáček testuje pozice pro jiného kandidáta. "Testuje, jak by se veřejnost tvářila na kandidáta-intelektuála, který nemá politickou zkušenost a přichází z jiného oboru," myslí si Kubáček.

Psali jsme:  

Další skloňované jméno, europoslanec Jiří Pospíšil, trpí podle Kubáčka podobným problémem, jako Věra Jourová, a to odcizením českému prostředí. Pospíšila navíc limituje to, že není kandidátem žádné strany a tak by musel brzy začít sbírat podporu.

Podle politologa Kubáčka má velkou šanci stávající prezident Miloš Zeman. Ten se ale ještě nerozhodl, jestli bude znovu kandidovat. Podle Kubáčka je velmi pravděpodobné, že minimálně postoupí do druhého kola. Ale jeho protivníkem nebude nikdo ze stávajících zájemců o Pražský hrad.

"Buďto to bude muž, který má zkušenost z mezinárodního prostředí, třeba vojenskou kariéru, a bude dobře reprezentovat téma bezpečnosti, které je pro českou veřejnost důležité. Nebo žena, diplomatka, zkušená, s mezinárodním kreditem. Bude mít vyšší věk, vážnost a ve více ohledech bude výrazně odlišná od Miloše Zemana," popisuje politolog Kubáček profil nejpravděpodobnějších vyzyvatelů Miloše Zemana.

Loading...
Vstupte do diskuze (144)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama