Dienstbier navrhuje: 40 procent žen ve státních institucích, genderově korektní jazyk

Praha - Kabinet v pondělí projedná návrh Rady vlády pro rovnost pohlaví, podle kterého by měl podíl žen či mužů na vrcholových pozicích ministerstev, centrálních úřadů či státních podniků činit aspoň 40 procent.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/
doporučujeme

Vládní výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích připravil Strategii "+1". Podle plánu by se každý rok měl počet žen v řídících funkcích zvýšit o jednu, dokud by podíl nedosáhl 40 procent. Opatření by se týkalo ale i mužů, pokud by byl jejich podíl nízký. Vládní rada považuje návrh za nekontroverzní.

"Rada vlády považuje současné zastoupení poloviny české společnosti - tedy žen - na všech úrovních vedení české státní správy za nedostatečné. Ženy zůstávají nadále výrazně podprezentovány i ve vedení obchodních společností, včetně těch s většinovou majetkovou účastí státu a státních podniků," uvádí rada v návrhu, který kabinetu předložil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V dozorčích radách státních podniků činí podíl žen 23 procent, ředitelek je 10 procent. Ve firmách, v nichž má stát většinu, tvoří ženy 17 procent dozorčích rad a sedm procent představenstev.

Rada doporučuje dělat genderové audity, pravidelně zveřejňovat údaje o počtech a podílech žen a mužů ve vedení, v inzerátech na volné pozice používat "genderově korektní jazyk" či sestavovat vyrovnaně výběrové komise.

Podle vládní rady při srovnání s ostatními státy EU je Česko na spodních příčkách žebříčku. "Příčinou situace je množství překážek, které musejí ženy na rozdíl od mužů překonávat, pokud se chtějí v rozhodovacích pozicích uplatnit," uvedli autoři návrhu. Jako bariéru jmenovali netransparentní pravidla kariérního postupu, nedostatek míst ve školkách, stereotypy o rolích mužů a žen, ale i diskriminaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama