Mrtvě narozené děti jsou odpad a nesmí se pohřbít. Lidovci chtějí zákon změnit

Praha - Ministři dnes budou na zasedání vlády projednávat kontroverzní zákon o pohřbívání. Podle něj by bylo nově možné pochovat i mrtvě narozené děti a potracené plody. To podle navrhovatelů současná legislativa neumožňuje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Změnu zákona o pohřebnictví navrhují lidovci, podle nich je nespravedlivé, že pozůstalí nemají nárok na pohřeb jen proto, že dojde k potratu nebo se dítě narodí mrtvé. "Těmto lidským pozůstatkům musí být zajištěna stejná pieta a důstojnost jako živě narozeným dětem zemřelým bezprostředně po porodu," uvádí se v důvodové zprávě.

Podle lidovců není mrtvě narozené dítě zahrnuto mezi lidské pozůstatky. Jedná se o odpad, který mají zdravotnická zařízení povinnost zlikvidovat ve spalovně. Pokud se ale dítě narodí živé a zemře těsně po porodu, jeho likvidace ve spalovně může být kvalifikována jako přestupek. Současný zákon o pohřebnictví také stanovuje, že pohřbení všeho, co není lidský ostatek, může být pokutováno až 50 tisíci korun.

Jenže většina ministerstev je proti tomuto návrhu, prý má řadu nedostatků. Například ministerstvo pro místní rozvoj argumentuje tím, že v srpnu letošního roku chce představit novelu zákona, která má přinést revoluci do pohřebnictví.

"V tomto návrhu má být mimo jiné zavedena pohřbívací povinnost mrtvě narozených dětí a ve vymezeném rozsahu umožněno pohřbívání plodů po potratu," tvrdí ministerstvo pro místní rozvoj, podle kterého by se zbytečně schvalovaly dvě podobné změny.

Ministerstvo zdravotnictví dokonce upozorňuje na to, že návrh vychází ze špatné znalosti legislativy. "Do definice jiných lidských pozůstatků je zahrnuto i tělo dítěte, u něhož známka života nebyla určena, tedy tělo mrtvě narozeného dítěte," cituje ministerstvo zdravotnictví platné zákony. Lidovci podle něj chtějí jen navodit pocit, že s "mrtvými dětmi" je zacházeno neeticky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama