Poslanci chtějí trestat i dětské vrahy. Co vy na to?

Praha - Za vraždu by nově mohly jít "sedět" i děti mladší 15 let. Alespoň s tím počítá nová verze zákona, kterou dnes předloží Parlamentu poslanci ústavněprávního výboru v čele s Jeronýmem Tejcem (ČSSD). Původně se mluvilo i o celkovém snížení hranice na 14 let, ta však nakonec zůstane zachována.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jeroným Tejc /ČSSD/
doporučujeme

Za spáchání obzvlášť závažného trestného činu, jako plánovaná vražda, vražda dítěte, vícenásobná vražda nebo teroristický čin, by nově nesly odpovědnost už i 13leté děti. Odsedět by si přitom za mřížemi mohly až 15 let. Takový je návrh zákona, se kterým míří ústavněprávní poslanci do Parlamentu.

"Cílem je, aby pachatelé - byť jim je 13 nebo 14 let - počítali s tím, že budou trestně odpovědní za činy, za které dospělým pachatelům hrozí i výjimečný trest - tedy 20 až 30 let, nebo doživotí," řekl jeden z předkladatelů návrhu Jeroným Tejc (ČSSD).

Ačkoli se najde mnoho odpůrců, kteří s touto novelou zákona zásadně nesouhlasí, Tejc věří, že poslanci budou hlasovat podle svých pocitů a názorů - a ne podle stranické sounáležitosti.

"Přiznám se, že nerozumím argumentu, proč bychom se měli chovat k 13letým vrahům tak, že je v zásadě nebudeme trestat a nebo je pozlobíme tím, že půjdou do ústavů, kde budou mít vycházky a přístup k internetu a budou si žít mnohdy lépe, než si žili doma," prohlásil Tejc.

S paušálním snižováním hranice trestní odpovědnosti na 14 let ale poslanec nesouhlasí. "Může dojít k tomu, že děti ve 14 letech budou trestány za sdílení filmu na internetu jako počítačoví piráti. Možná tak budeme zbytečně kriminalizovat děti za věci, které lze řešit jiným způsobem a jinými tresty," říká Tejc.

Kromě snížení hranice věku trestní odpovědnosti počítá návrh zákona i s přísnějšími tresty pro plánovanou vraždu. Pachateli by nově hrozil i výjimečný trest - odnětí svobody až na 30 let, případně doživotí. V některých případech navíc nebude možné vraždu promlčet - obzvlášť pokud se to týká například vícenásobné vraždy, vraždy těhotných žen či dětí mladších 15 let.

Pod návrh se podepsaly desítky poslanců z řad ČSSD, komunistů, hnutí ANO i Úsvitu. Pokud bude v tomto znění novela zákona schválena, měla by vejít v účinnost už 1. dubna příštího roku. "Jsem přesvědčený, že má šanci na to, aby byl v tomto volebním období schválen," uzavřel Tejc.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama