Zákon o pomluvě bude jako náhubek na média, varují politici

Praha - Česká média bijí na poplach kvůli novele zákona o trestní odpovědnosti firem. Obávají se, že omezí svobodu slova a zavede cenzuru. Když někdo podá trestní oznámení pro pomluvu, nebude stíhaná jen konkrétní osoba, ale celá firma. A sankce pro ni mohou být likvidační.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Média, ilustrační fotografie
doporučujeme

O novele zákona budou dnes hlasovat poslanci. Navrhl ji komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. "Když budou vysílat objektivní a pravdivé informace, nemusí se nikdo bát, že bude stíhán pro pomluvu," netají se komunista tím, že novela je namířena především na média.

Právě na návrh komunistického poslance se ve sněmovně dostal do novely zákona trestný čin pomluvy, za který může být stíhána celá firma. Trestem by pak mohla být vysoká pokuta, i zákaz činnosti. "My se obáváme, že to povede k šikanování médií a bojíme se, že to může vést až k účelovým pokusům o likvidaci médií," řekl TV Nova šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Taková hrozba může prý dospět až k likvidaci svobodné žurnalistiky.

Obavy médií sdílejí i někteří politici. "Umožňuje zvůli a co zejména, umožňuje zvůli politiků vůči svobodným médiím," prohlásil Miroslav Kalousek (TOP 09). Přidal se k němu i šéf ODS Petr Fiala: "Já to vnímám jako další ze zbytečných a hloupých zákonů, které nic nezlepší a jenom komplikují situaci."

Ale třeba vládní sociální demokraté ruku pro novelu zákona zvednou. "Pomluva je také trestný čin, který může spáchat právnická osoba. ČSSD bude podporovat ten původní návrh, jak odešel ze Sněmovny do Senátu," potvrdil Jan Chvojka (ČSSD).

Senátní novela šla totiž ještě dál a na návrh senátora Miroslava Antla za ČSSD z ní zmizel i takzvaný vyviňovací paragraf. Firma by tak mohla být vystavena trestnímu stíhání i pokud má nastaveny veškeré kontrolní mechanismy.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama