Sobotka jednal s premiérem Litvy: Česko bude nadále vojensky chránit Pobaltí

Praha - Česká armáda se bude nadále aktivně podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských států. Po dnešním jednání se svým litevským protějškem Algirdasem Butkevičiusem to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiéři hovořili o bezpečnosti Pobaltí v souvislosti s blížícím se summitem NATO ve Varšavě. Shodli se na tom, že aliance by měla projevit jednotu a solidaritu a posílit svou přítomnost na východě Evropy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

"Opakovaně jsme se zúčastnili jednotlivých rotací, které se týkají ochrany baltského vzdušného prostoru. Česká republika zde bude nadále aktivní," řekl po jednání Sobotka. Butkevičius podotkl, že bezpečnost Pobaltí je momentálně jednou z priorit všech tří států v regionu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko v minulosti opakovaně vyjádřily obavy z vojenských aktivit Ruska a požádaly NATO o trvalou přítomnost. Jejich požadavky se bude v červenci zabývat summit NATO ve Varšavě. "Je zřejmé, že jednou z důležitých součástí bude posílení alianční přítomnosti na východě Evropy," uvedl Sobotka. "Je důležité, aby NATO bylo schopno demonstrovat jednotu a solidaritu, a Česká republika je připravena se na tomto podílet," dodal.

Otázce vojenské přítomnosti v Pobaltí se dnes a ve středu budou věnovat také ministři obrany visegrádské skupiny, kterou tvoří Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už dříve uvedl, že by do Pobaltí mohla visegrádská čtyřka vyslat rotu, jejíž složení by se rotací obměňovalo.

Sobotka s Butkevičiusem se věnovali také ekonomickým vztahům obou zemí a vědecké spolupráci. Tam je podle litevského premiéra velký potenciál pro rozvoj, a pozval proto do Litvy české vědce i podnikatele.

Butkevičiuse odpoledne ještě čeká návštěva laserového centra ELI Beamlines, které se buduje v Dolních Břežanech u Prahy. Litva vyvíjí společně s americko-evropským konsorciem nejvýkonnější laser na světě, litevské firmy pro něj dodávají součástky. Dnes se v ELI pořádá vědecká konference, které se účastní také litevští vědci. Celodenní program skončí prohlídkou budovy ELI Beamlines a laserové haly centra HiLASE, zaměřeného na vývoj laserů pro průmyslové aplikace.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama