Sněmovna by měla odmítnout změnu statusu Číny na tržní ekonomiku, říká ODS

Praha – Česká republika by neměla uznat Čínu jako tržní ekonomiku. Tvrdí to ODS, která chce o tom chce přesvědčit také další členy Poslanecké sněmovny.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Čeští poslanci by podle navrhovaného textu měli tuto možnost razantně odmítnout a vyzvat členy vlády, aby stanovisko jasně prosazovali. Na tiskové konferenci to dnes oznámil předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Návrhy na udělení statutu tržní ekonomiky Číně jdou naprosto mimo realitu čínského průmyslu. Nelze umožnit Číně dovážet dotované produkty do Evropské unie a poškozovat tak i český průmysl. Čína nesplňuje podmínky pro získání statutu a vláda by měla tento krok na evropské úrovni odmítnout," tvrdí Stanjura.

„Pokud tak neučiní, jedná proti zájmu českých občanů a českého průmyslu. Z tohoto důvodu předkládáme usnesení, kterým by měla Poslanecká sněmovna zavázat vládu český průmysl zastupovat," dodal s tím, že pro Moravskoslezský kraj by byl dopad horší, než důsledky aktuální situace kolem černouhelné společnosti OKD, která je v insolvenci.

Sněmovna by podle občanských demokratů měla zdůraznit, že Čína nesplnila kritéria, kterými EU definuje tržní hospodářství. Premiér a členové vlády by pak měli toto stanovisko hájit na jednáních na evropské úrovni.

Evropská unie se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně do letošního 11. prosince status tržní ekonomiky udělí. Pokud by tak učinila, čínské zboží by se jednodušeji dostávalo na evropský trh.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama