Zemanovi důvěřuje 57 procent občanů. Vláda a parlament jsou na tom hůř

Praha - V reprezentativním šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byla v květnu 2016 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

V květnu 2016 prezidentovi republiky důvěru vyjadřovalo 57 % občanů, v tom 17 % prezidentovi důvěřovalo „rozhodně" a 40 % „spíše". Nedůvěru prezidentovi republiky vyjádřilo 40 % respondentů, v tom 25 % „spíše" a 15 % „rozhodně". 3 % oslovených se nedokázala rozhodnout a zvolila odpověď „nevím".

Důvěra v prezidenta po loňském výrazném vzestupu i přes drobné výkyvy v březnu a dubnu tohoto roku zůstává zhruba na úrovni dosažené ke konci roku 2015.

Vládě důvěřuje menšina veřejnosti ve výši dvou pětin (40 %), když 5 % dotázaných vládě „rozhodně důvěřuje" a 35 % jí „spíše důvěřuje". Výrazně nadpoloviční většina (55 %) občanů vládě nedůvěřuje, v tom 17 % jí „rozhodně nedůvěřuje" a 38 % „spíše nedůvěřuje". Zbývající 5 % se nedokázalo vyjádřit.

Poslanecká sněmovna má důvěru 28 % občanů, dvě třetiny (67 %) jí nedůvěřují. Senátu vyjadřuje důvěru 27 % občanů a podíl nedůvěřujících je u něj na úrovni necelých dvou třetin (65 %), což je srovnatelné s Poslaneckou sněmovnou, uvedl soc.cas.cz.

Na krajské (a v případě hlavního města Prahy magistrátní) úrovni se podíly důvěry a nedůvěry zhruba vzájemně vyvažují, když krajským zastupitelstvům 42 % dotázaných důvěřuje, zatímco podíl nedůvěry činí 43 % a zbylých 15 % se nedokáže rozhodnout.

V případě hejtmanů (a v Praze primátora) podíl důvěry činí 40 % dotázaných, zatímco nedůvěra dosahuje 42 % a zbývajících 18 % oslovených uvedlo odpověď „nevím".

Podstatně lépe jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí a starostové, jimž důvěřuje více než třípětinová většina občanů. Konkrétně v případě obecních zastupitelstev podíl důvěry dosahoval 63 %, v tom 13 % obecním zastupitelstvům „rozhodně důvěřuje" a 50 % jim „spíše důvěřuje". Podíl nedůvěřujících u obecních zastupitelstev činí necelou třetinu (32 %), přičemž „spíše" jim nedůvěřuje 23 % a „rozhodně" 9 %.

Starostové jsou na tom srovnatelně, když důvěru jim vyjádřilo rovněž 63 % občanů, v tom 17 % „rozhodně" a 46 % „spíše", nedůvěra ke starostům pak dosáhla 31 %, když 20 % respondentů podle svých slov starostům „spíše nedůvěřuje" a 11 % jim „rozhodně nedůvěřuje".

Psali jsme:  

Důvěra prezidentovi republiky narůstá se zvyšujícím se věkem a s rostoucí spokojeností s politickou situací. Častěji prezidentovi důvěřují důchodci, obyvatelé měst s populací od patnácti do třiceti tisíc, dotázaní z Moravy, věřící katolíci, respondenti hodnotící současnou ekonomickou situaci jako dobrou, ti, kdo životní úroveň své domácnosti hodnotí jako „ani dobrou, ani špatnou", lidé, kteří se politicky zařazují na levici či levý střed, voliči ČSSD nebo KSČM a ti, kdo důvěřují vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu, krajským i obecním zastupitelstvům, starostům či hejtmanům.

Vládě častěji důvěřují či méně nedůvěřují lidé spokojení nebo „ani spokojeni, ani nespokojeni" s politickou situací, respondenti spokojení se svým životem, občané příznivě hodnotící současnou ekonomickou situaci, dotázaní z velkých měst s populací nad osmdesát tisíc obyvatel kromě Prahy, voliči ANO, ČSSD i KDU-ČSL a dotázanými, kteří důvěřují prezidentovi, oběma komorám parlamentu či regionálním a místním zastupitelstvům a starostům či hejtmanům.

Poslanecké sněmovně častěji důvěřují lidé hodnotící životní úroveň své domácnosti jako dobrou, respondenti spokojení se svým životem, spokojení s politickou situací, lidé příznivě hodnotící současnou ekonomickou situaci, dotázaní z Moravskoslezského kraje, obyvatelé velkých měst s populací od 80 tisíc obyvatel bez Prahy, lidé politicky sami sebe řadící do levého středu, voliči ČSSD či ANO a ti, kdo důvěřují ostatním ústavním institucím.

Senátu ve zvýšené míře důvěřují či snížené míře nedůvěřují lidé hodnotící životní úroveň své domácnosti jako dobrou, respondenti spokojení s politickou situací, lidé příznivě hodnotící současnou ekonomickou situaci, studenti, katolíci, obyvatelé Moravy a zejména pak Moravskoslezského kraje, respondenti z velkých měst od 80 tisíc obyvatel výše s výjimkou Prahy, voliči ČSSD a ti, kdo důvěřují prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně, krajským i obecním zastupitelstvům a starostům nebo hejtmanům.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama