Volby by vyhrálo ANO, posiluje pravice. Téma migrace už tolik netáhne

Praha - Květnové preference ukazují celkem stabilní situaci na naší politické scéně, kde se v současné době neodehrávají žádné dramatické proměny ani zvraty. Ukazuje to nový průzkum agentury STEM.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

371
doporučujeme

Vládní koalice by v modelu získala 137 mandátů. ANO vede s náskokem žebříček preferencí nad druhou ČSSD, rozdíl mezi nimi se však snížil. Pořadí ostatních stran se již delší dobu nemění. Polepšila si ODS i TOP 09. Protestní volba oslabila, protiimigrantské téma patrně již tolik nenese vzepjaté emoce.

V květnu 2016 by se do poslanecké sněmovny dostalo šest stran. Koalice by získala 137 mandátů, o čtyři méně než v březnu.

Hnutí ANO vede žebříček preferencí. Odstup mezi ANO a druhou ČSSD ve volebním modelu činí sedm procentních bodů, oproti březnu se snížil o tři procentní body.

Srovnáme-li stranické preference a volební model u dvou nejsilnějších stran, potvrzuje se, že ve srovnání s hnutím ANO má ČSSD více nejistých voličů a váhavých příznivců.

KSČM má stabilní postavení. Její stoupenci pociťují ke své straně silnou osobní vazbu. Také KDU-ČSL se může opřít o pevné jádro voličů.

Podpora pravicových stran, ODS a TOP 09, vykazuje dílčí zlepšení. TOP 09 dříve měla stoupence, kteří ke straně měli pevný vztah a silně se zajímali o politiku. Tato charakteristika stoupenců v současných datech není patrna.

Preference protestních formací jsou nižší než v březnu. V tomto směru se situace trochu zklidnila, uvedl stem.cz.

Předpokládanou účast voličů ve volebním modelu odhadujeme kolem 56 %. Při dotazu, zda se dotázaní chtějí voleb zúčastnit, odpovědělo kladně 56 %, záporně 21 % a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 23 % dotázaných.

Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění. Květnový model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 56 %.

ANO: 27,1%

ČSSD: 20,1%

KSČM: 14,5%

ODS: 7,8%

TOP 09: 7,6%

Lidovci: 7,1%

SPD: 3,4%

Piráti: 2,6%

Úsvit: 2,4%

DSSS: 1,3%

Svobodní: 0,9%

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama