Senát proti Dienstbierovi: Povinné plány sportovního rozvoje obcí jsou nesmysl

Praha – Senátoři se domnívají, že by obce neměly mít nařízeno povinně vypracovat plány rozvoje sportu na svém území. To by jim totiž ukládala novela o podpoře sportu. Za nesmyslnou označili nutnost plánu sportovního rozvoje obcí jak předseda senátorů ČSSD Petr Vícha, tak místopředseda ODS Miloš Vystrčil. 

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
doporučujeme

Senát to dnes označoval za nadbytečnou a formální administrativní povinnost. Senátní verzi novely tak bude muset posoudit Sněmovna. Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) zavedení povinnosti hájil s tím, že to přispěje k možnosti skutečně efektivní a transparentní podpory sportu. Plán rozvoje sportu by mohl být součástí plánu rozvoje obce, myslí si.

Senátoři však upozornili na to, že obce i bez povinného plánu vědí, jaké jsou jejich možnosti podpory sportu. Podle Vystrčila by se muselo vypracovat 6253 dalších plánů, které by musely mít i obce s méně než 100 obyvateli, bez vlastních sportovišť či tělovýchovných organizací. „Věříme, že se tato naprosto zbytečná byrokratická iniciativa ministerstva školství podaří zastavit," poznamenal na tiskové konferenci Vystrčil.

Legislativní náměstkyně ministryně školství Dana Prudíková požadavek na obecní strategie vysvětlovala snahou ministerstva, aby se neplánovalo jen na centrální úrovni. Podle ní by zprávy byly jen stručné a nešlo by o žádné sáhodlouhé dokumenty.

Obecní zastupitelstva by tyto plány mohla tvořit na celé funkční období. Plány by podle ní nemusely být samostatné, stačilo by, aby se v nějakém strategickém dokumentu plán podpory sportu zmiňoval. Ministerstvo školství se bude snažit, aby se při dalším projednávání ve Sněmovně tato povinnost do zákona vrátila.

Novela by měla především zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací, sportovců a sportovních zařízení, který povede ministerstvo školství. Registrace v rejstříku bude podle novely povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní podporu.

Zákon dále stanoví, že státní podporu nesmí dostat osoba, která v minulých třech letech porušila opakovaně nebo závažným způsobem pravidla boje proti dopingu nebo program prevence ovlivňování výsledků sportovních soutěží. Překážkou k poskytnutí dotace bude taky pravomocné odsouzení za nekalosti ve sportu nebo za dotační podvod.

Poslanci by se mohli zákonem o podpoře sportu znovu zabývat ještě do konce června, uvedla Prudíková.

Loading...
Témata: Senát ČR | obce | sport
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama