ANO potopilo protikuřácký zákon. Podraz, porušení koaliční smlouvy, běsní Němeček

Praha – Hlasování poslanců hnutí ANO v případě protikuřáckého zákona bylo hrubé porušení koaliční dohody. Myslí si to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zlobí se také lidovci.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Svatopluk Němeček
doporučujeme

Podle lidovců poslanci ANO hlasováním dali najevo, že pohrdají prací Poslanecké sněmovny. KDU-ČSL bude požadovat svolání koaliční rady, pro brzké jednání špiček koalice se vyslovili i představitelé sociálních demokratů.

Přijetí zákona v závěrečném hlasování podpořilo 13 poslanců ANO, 16 se zdrželo, 15 hlasovalo proti. Němeček se netají tím, že postup ANO byl překvapením. „Já to považuji za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o koaliční návrh. Práce stovek hodin, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, je pryč," uvedl šéf rezortu zdravotnictví.

Konec předpisu považuje za velký podraz nekuřáků a pošlapání možnosti chránit lidské zdraví a životy. Obává se také, že do konce volebního období již podobný předpis nemůže stihnout prosadit. „Česká republika dále zůstane kuřáckým skanzenem v Evropě, je třeba poděkovat klubu ANO," řekl.

V dílčích o pozměňovacích návrzích hlasováních poslanci nejprve odmítla navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Normu o omezení prodeje a podávání alkoholu, pak podpořilo jen 80 ze 175 přítomných poslanců. Chybělo tedy osm hlasů.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvedl, že ANO svým hlasováním porušilo koaliční smlouvu opakovaně. Jiří Mihola (KDU-ČSL) naznačil, že za hlasováním poslanců ANO mohl být lobbing. „Kladl bych si otázku, zda se tento důležitý návrh řešil s politickou odpovědností, nebo spíše podle různých nálad, nebo snad podle lobbování tabákových lobby a podobných skupin," řekl Mihola. Němeček o důvodech hlasování nespekuloval, na to je prý třeba ptát se těch, kteří se postavili proti.

Překvapení netajil ani šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. „Řekl bych, že jsem konsternován. Protože tohle jednání poslanců za ANO nelze, aby pokračovalo," řekl novinářům v reakci na zamítnutí zákona. Nešlo podle něj o první případ, připomněl schvalování vládního návrhu zákona o podpoře výzkumu, který však podpořila i opozice, takže si výpadku hlasů poslanců ANO nikdo nevšiml. Tímto způsobem podle něj nelze pokračovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama