Zeman prozradil: EU loni tlačila, aby prezidenti na čínské oslavy nejeli

Praha - Evropská unie loni doporučila hlavám států, aby nejely do Pekingu na oslavy konce druhé světové války. Na Žofínském fóru to dnes přiznal prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Své rozhodnutí o účasti na oslavách zpětně hodnotí jako dobré. Díky tomu se podle něj ukázalo, že Česko nevyznává "nějaké militantní stanovisko".

Zeman dnes poznamenal, že loni navštívil Moskvu i Peking v době, kdy návštěvy těchto zemí nebyly "ze strany některých spřátelených zemí" vítány. Přesto považoval za užitečné do obou zemí jet. Důvodem byla pieta, ale zároveň i snaha udržovat přátelské vztahy s těmito státy v době, "kdy se rozvíjela kampaň, která mu ne vždy přišla přiměřená".

Zároveň řekl, že ze strany unie přišly signály, takzvaný "non-paper", který obsahoval ujištění, že si EU váží čínských obětí za druhé světové války, ale že nedoporučuje hlavám evropských států, aby Peking při oslavách vítězství navštívily.

Zeman dnes opětovně zkritizoval protiruské sankce a doporučil co největší výměnu turistů, studentů, podnikatelů a politiků.

V další části svého žofínského projevu varoval před poklesem ekonomiky. Poukázal na "hluboký propad" stavebnictví, který podle něj byl vždy indikátorem stavu ekonomiky. Zároveň podle prezidenta Česko zažívá i zpomalení růstu investic.

Zeman dále mluvil o svých zahraničních cestách. Prezident by měl podle jeho mínění navštěvovat hlavně země s prezidentskými režimy, protože v nich má jeho jednání větší dopad a efekt.

Během dotazů účastníků Žofínského fóra padla otázka třeba na migraci a na dohodu s Tureckem. Zeman zopakoval, že pokud Turecko nezruší antiteroristické zákony a pokud Evropská unie ze svého požadavku neuhne, nebude přijata bezvízová dohoda. Prezident by to přivítal, protože by jinak podle něj do Evropy přišly z Turecka 2,5 milionu uprchlíků, kteří jsou nyní na tureckém území, a zároveň desítky milionů Turků nebo Kurdů.

Loading...
Témata: Miloš Zeman | EU | Čína
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavý srpen 1968 a 1969. Kousek ode mne zastřelili Muzikářovou, vzpomíná…

21.08.2019 11:59 Poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL) byl jako třináctiletý chlapec v srpnu roku 1969 na Moravském…

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama