Pravice se vysmála rozhádané koalici: Rozpusťte to, vzkazuje Fiala

Praha - Pravicová opozice si dnes rýpla do vlády kvůli nejednotnému hlasování o protikuřáckém zákonu. K neschválení normy se dnes vyjádřili také podnikatelé.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

Pro protikuřácký zákon hlasovali poslanci ČSSD a KDU-ČSL, z koaličního hnutí ANO ale ani ne třetina zákonodárců. Z opozičních TOP 09, KSČM a Úsvitu byli pro jen jednotlivci, poslanci ODS hlasovali proti.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům řekl, že řada poslanců TOP 09 včetně jeho samotného chtěla protikuřácký zákon podpořit. Ve chvíli, kdy se proti vládnímu návrhu postavila část hnutí ANO, se však postoj TOP 09 změnil, řekl. Ze záznamu hlasování je patrné, že poslanci TOP 09 zprvu zákon většinově podpořili. Při třetím hlasování se většina klubu hlasování zdržela.

Podle Kalouska strana nechtěla doplňovat vládní koalici ve chvíli, kdy nehlasuje jednotně. "Vláda měla většinu 112 hlasů, bez ohledu na náš názor," poznamenal. "Nebaví nás, abychom v rozhodujících okamžicích záplatovali díry vládní koalice," dodal.

Ke kritice vlády využil dnešní nesoulad koaličních poslanců také předseda občanských demokratů Petr Fiala. "Vládní koalice má mít 112 hlasů. Dnes jich nedala dohromady více než 80...Premiér Sobotka by to měl rozpustit...," napsal na twitteru. Fiala poznamenal, že ODS byla od začátku proti zákonu. Regulace kouření podle něj není úkolem státu.

Restauratéři se domnívají, že je lépe vyžadovat důsledné plnění současného zákona než opakovaně měnit podmínky v podnikání. "Jedním z hlavních problémů návrhu zákona, na který asociace od počátku poukazovala, byla snaha státu přenášet odpovědnost za důslednou kontrolu konzumace alkoholu mladistvými na podnikatele," uvedl prezident asociace Václav Stárek. Pod přísnými sankcemi podle něj měli být podnikatelé odpovědni za přítomnost mladistvých, kteří pili alkohol, i když ho konzumovali před návštěvou jejich provozovny.

Výkonnému řediteli Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslavu Burkartovi neschválení protikuřáckého zákona, který obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým, vadí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama