Převod pozemků okolo domů by mohl být opět osvobozen od DPH, navrhují senátoři

Praha - Senátoři KDU-ČSL, STAN, ČSSD a ODS v čele s lidovcem Petrem Šilarem připravili novelu, podle které by mohl být převod pozemků okolo domů opět osvobozen od daně z přidané hodnoty (DPH). Horní komora dnes návrh v prvním kole podpořila.

Přidejte svůj názor

Senát Parlamentu ČR
doporučujeme

Senátoři chtějí ustanovení zákona vrátit podoby z loňska a zabránit skokovému zvýšení pořizovací ceny domů s přilehlými pozemky. Do konce roku dani podléhal jen převod pozemků pod domem, zatímco nyní smí být od daně osvobozen pozemek, „který netvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí". Tato novela má vše navrátit do původní podoby.

Autoři předlohy poukazují, že pokud by se formulace nezměnila, zhoršilo by to dostupnost bydlení zejména na venkově a pro sociálně slabší vrstvy. A to je v rozporu s programovými cíli vlády o dostupnosti sociálního bydlení. Pořízení nového domu by se totiž prodražilo o 200.000 až 250.000 korun, tvrdí senátoři.

DPH v základní sazbě 21 procent se od letoška musí odvádět z prodeje každého pozemku, na kterém se provedly stavební práce, například úpravy terénu, výkopy nebo přivedení inženýrských sítí, a které tak pozemek umožní změnit na stavební parcelu. Daň platí developeři, promítají ji ovšem do kupní ceny.

Ministerstvo financí tak chtělo zabránit obcházení zákona developery, kteří prodávali bez daně budoucí stavební parcely nebo je účelově dělili na několik menších a pouze jednu z parcel s inženýrskými sítěmi prodali s daní.

Novelu před dalším schvalováním posoudí senátní výbory.

Loading...
Témata: Senát ČR | Bydlení
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama