Cyklistům svitla naděje na jízdu s trochou alkoholu bez pokuty, senát návrh podpořil

Praha – Senát dnes výraznou většinou podpořil návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu po vypití několika sklenek vína či piva. Na stůl se tak vrátila úprava, kterou opakovaně předkládají senátoři v čele se Zdeňkem Škromachem (ČSSD).

Přidejte svůj názor 10 komentářů

alkoholtester
doporučujeme

Úpravu dnes v prvním kole schvalování podpořil Senát výraznou většinou hlasů svých členů. Novelu nyní projednají senátní výbory, dostaly na to tři měsíce. Škromach loni podobnou změnu neprosadil v rámci širších úprav silničního zákona.

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo.

Novela však zachovává pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu, jen ji snižuje ze současných 2500 až 20.000 korun na nejvýše 500 korun. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Škromach obhajuje návrh mimo jiné tím, že stávající znění zákona znemožňuje plně využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů. Dodal, že jindy vytížená policie mívá na cyklisty spadeno právě v okolí sklípků a hostinců.

Zmírnění zákona podpořili i opoziční senátoři, podle nichž se nulová tolerance k alkoholu za volantem či řídítky stejně nedodržuje. Novela by podle nich posloužila rozumným cyklistům, protože silně podnapilé od řízení neodradí ani stávající zákon.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama