Babiš zuří: Sobotka lže, tahle koalice asi dlouho nevydrží

Brusel/Praha – Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš netají své znechucení nad dnešní debatou kolem hlasování o protikuřáckém zákonu. V souvislosti s tím také mluví o možném konci koalice.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Babiš je po hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu „otrávený" z dění ve vládní koalici. Řekl to novinářům v Bruselu. Dodal, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) lže, když tvrdí, že to byli poslanci Babišova ANO, kdo zabránil přijetí vládního návrhu zákona.

Psali jsme:  

„Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží," prohlásil vicepremiér. Připomněl, že v pondělí čekají vládu jednání o rozpočtu, kde také mezi stranami panují velké rozpory. Ministři dalších vládních stran podle něj zveřejňují populistické návrhy.

Když se ho novináři ptali, jakou dává současné vládě šanci, vicepremiér odpověděl: „Bez komentáře".

Na jeho slova na sociálních sítích ostře zareagoval ministr vnitra Milan Chovanec. „Pokud Andrej Babiš hledá důvody, jak rozbít vládu a postavit jinou (s KSČM a kdovíkým), ať to řekne na rovinu!" napsal na twitteru.

„Odmítám Babišovy osobní a zcela nepravdivé urážky, takovým způsobem se zástupci ČSSD ke koaličním partnerům nikdy nechovali," sdělil k Babišovým výrokům premiér v tiskovém prohlášení. „Výsledkem postupu ANO je nepřijetí zákona, který mohl zakázat kouření v restauracích, a současně vytvoření napětí ve vládní koalici. ANO by mělo vysvětlit jak koaličním partnerům, tak veřejnosti, proč tímto způsobem nabourává fungující vládu," doplnil.

Babiš po jednání ministrů financí zemí EU ostře reagoval především na vyjádření předsedy vlády, který kvůli hlasování části poslanců za ANO proti návrhu protikuřáckého zákona svolá jednání koaliční rady, kde hodlá od Babiše žádat vysvětlení.

Šéf kabinetu poukázal, že to není první případ, kdy poslanci ANO většinově nehlasovali pro vládní návrhy zákonů. „Takový opakovaný postup ANO je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice," uvedl.

Jeho slova předsedu hnutí ANO rozzlobila. „Pan premiér lže, není to pravda," reagoval Babiš. Vysvětlil, že vládní zákon, který měl podporu také ministrů za ANO, byl ve Sněmovně změněn. Podle něj o scénář klasických politických stran, které se sice navenek tváří, že za něco bojují, ale pak „jsou zlobbované".

Babiš si prý přeje, aby se v českých restauracích nekouřilo. Upozornil na to, že vládní návrh byl změněn návrhem opozičního poslance za ODS Marka Bendy. „Za ten hlasovalo 39 poslanců ČSSD. Takže pan premiér neříká pravdu. Je to klasický podraz ČSSD, KDU-ČSL na naše hnutí, které jim stále nepasuje do krámu," uvedl.

Pro Bendův pozměňovací návrh hlasovalo také osm poslanců ANO, včetně šéfa klubu Jaroslava Faltýnka. Babiš s ním o věci hovořil a podle něj Faltýnek mínil, že by bylo lepší, aby prošel alespoň takto pozměněný zákon. „Já s nimi promluvím. V klubu byly různé názory, my nehlasujeme jako stádo. Samozřejmě to nebyl koaliční návrh. Hlasovalo se za návrh, který byl změněn opozičním poslancem," dodal Babiš.

"Nikdo z nich své hlasování nezpochybnil. ANO také nikdy neupozornilo koaliční partnery na to, že tento návrh znemožní podporu klubu ANO pro celý zákon. To, že ANO vládní protikuřácký zákon potopilo, tak zaskočilo obě zbylé koaliční strany," sdělil Sobotka.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama