Poslanci opozice narazili u Ústavního soudu: Stížnosti kvůli schvalování EET odmítnuty

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti sedmi poslanců opozice na okolnosti schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), zvláště na předčasné ukončení rozpravy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pavel Blažek
doporučujeme

Procesní postup ve Sněmovně nelze prostřednictvím individuálních poslaneckých návrhů napadnout. ÚS nechce být "rozhodčím" legislativního procesu. Své rozhodnutí zveřejnil na webu.

Ústavní soudci se budou zákonem o EET, včetně okolností jeho schvalování, přesto nejspíš zabývat, a to na základě společného návrhu na zrušení celé normy. Do konce května jej chtějí podat opoziční ODS a TOP 09. Jde o jiný typ řízení. Pravicové strany si budou stěžovat například na to, že předpis narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady. Namítají i to, že pod zákonem chybí podpis předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

Legislativní proceduru může ÚS přezkoumávat právě v řízení o návrhu na zrušení celého zákona, dělá to standardně jako první krok. Kdyby do procesu vstoupil na základě individuálních stížností poslanců, mělo by to podle ÚS neblahé precedenční důsledky. Autor jedné z nyní zamítnutých stížností, místopředseda poslanců ODS Marek Benda, uvedl, že všechny výhrady budou součástí zmíněného návrhu na zrušení zákona. "Doufáme, že tam proces bude meritorně přezkoumán a shledán nepřijatelným. Jsme rádi, že bylo rozhodnuto takto brzy a věříme, že i stížnost na EET bude rozhodnuta před účinností zákona," uvedl v tiskovém prohlášení.

Psali jsme:  

"Stěžovatelé se svými návrhy pokouší 'obejít' ústavně předvídaný systém přezkumu ústavnosti přijatých zákonů, který pak zahrnuje i přezkum ústavnosti legislativní procedury. Snaží se ÚS 'vtáhnout do hry', kterou však ÚS hrát nemůže," stojí v usnesení ÚS k návrhu, který zamítl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama