Kocáb je zděšen. Promluvil o Zemanovi, jeho příznivcům se to nebude líbit

Praha - Hudebník a politik Michael Kocáb tvrdí, že prezident České republiky by měl být morální autoritou, měl by být slušný, zdvořilý, což jsou hodnoty, které prý Miloš Zeman nenaplňuje.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Michael Kocáb
doporučujeme

Kocáb se domnívá, že v naší společnosti se dlouhodobě - alespoň u některých občanů - hromadí nesouhlas se změnou zejména zahraničně-politické orientace země, kterou reprezentuje Miloš Zeman svým příklonem k Rusku a Číně, tedy na východ. "To znamená odklonem od hodnot prozápadně orientované liberální demokracie s důrazem na oblast lidských práv. Tím ale máme na mysli i práva občanská, nikoli jen menšiny," řekl serveru Lidovky.cz s tím, že situace v poslední době akceleruje a je jasné, že polistopadová politika prochází určitým obratem.

Prezident by podle hudebníka měl být morální autoritou, měl by být slušný, zdvořilý, měl by pozitivně ovlivňovat společenskou atmosféru a měl by jednat se svými partnery včetně opozice bez arogance a s respektem vůči lidem jiných vyznání a kultur, což jsou hodnoty, které Zeman nenapňuje. "Měl by stát pevně za naším ukotvením v NATO a Evropské unii. Ačkoli to každý občan vnímá trochu jinak, tyto základy jsou pro všechny zásadní a shodneme se na nich. Nejdůležitější je, že by měly být zachovány hodnotové priority, které jsme přijali po roce 1989," dodal.

Na postu prezidenta je nyní Miloš Zeman, který "dokonce i přes hlavu vlády, která jen trpně přihlíží, mění zahraničně-politickou orientaci naší země. Podle posledního průzkumu veřejného mínění podporuje naše setrvání v EU už jen třetina občanů. To je alarmující. Hodnotový systém může podléhat konstruktivní kritice, pokud ho však úplně zrelativizujete, může to mít fatální důsledky," uvedl.

Kroměřížská výzva podle něj nechce nic jiného než dát prostor lidem, kteří mají alternativní názor ke smýšlení prezidenta republiky a kteří by se těžko dostali do veřejného diskurzu. "Ale i u prezidenta Zemana si například vážím jeho přístupu k Izraeli. Věci nejsou černobílé," připustil.

"Umím si představit celou řadu prezidentů, kteří by byli daleko horší. My to máme pozitivně vymezeno, tedy kdo bude zastáncem hodnot uvedených v Kroměřížské výzvě, kdo jim bude nejblíže, dostane naši podporu," přiznal Kocáb.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama