Hádky o rozpočet začaly. Chovanec i Bělobrádek požadují víc peněz

Praha - Návrh rozpočtu pro ministerstvo vnitra na příští rok počítá s nárůstem o 1,6 miliardy na 60,7 miliardy korun. Naopak vědci se požadovaného zvýšení peněz od státu nemusejí dočkat, což se nelíbí vicepremiérovi pro výzkum Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
doporučujeme

Z peněz navíc pro vnitro by mělo 1,1 miliardy jít na posílení bezpečnosti a 250 milionů jako investiční dotace pro jednotky dobrovolných hasičů.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připravuje třetí státní rozpočet. Vnitro v roce 2015 hospodařilo s 62,8 miliardami, letos s více než 59 miliardami. Kvůli letošnímu i loňskému rozpočtu Babiš tradičně čelil vyjednávání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), který požadoval peníze navíc proti původním návrhům.

Při jednáních, která se obvykle konají o letních prázdninách, nakonec vždy vnitro získalo částky kolem tří miliard korun navíc. Vyjednávání o zvýšení čeká oba politiky i letos. Navrhované navýšení se totiž podle ministra Milana Chovance netýká rozpočtu ministerstva, ale realizace projektů v rámci programů EU. "Přitom nejen mezinárodní bezpečnostní situace se od doby schválení minulého rozpočtu změnila, máme před sebou nové výzvy a musíme mít dostatek prostředků, abychom mohli adekvátně reagovat. Tomu musí odpovídat i vyšší výdaje na boj s terorismem, ale také investice či rozvoj hasičského záchranného sboru," sdělil ČTK Chovanec. Dodal, že nebude chtít "ani korunu navíc", kterou by jeho ministerstvo nepotřebovalo. O jaké částce se bude s Babišem nebo při vládních jednáních mluvit, ministr neuvedl.

Na vědu a výzkum se peníze nenašly

Ministerstvo financí navrhuje, aby výdaje na výzkum, vývoj a inovace pro rok 2017 zůstaly na úrovni letoška a výrazně se nezvyšovaly ani v dalších dvou letech.

Podle návrhu, který Bělobrádek předložil kabinetu před dvěma týdny, by měl ale rozpočet celkově vzrůst na 32,7 miliardy, což by bylo zatím nejvíce v historii. Vláda ale jednání přerušila. "Návrh předkládáme v nezměněné podobě," řekla dnes ČTK Adéla Klimešová z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Stát by podle něj měl zvyšovat ve střednědobém výhledu peníze na vědu i v příštích letech: v roce 2018 na 34,9 miliardy a o rok později na 34,5 miliardy korun. Bělobrádkův úřad chce obor připravit na pokles, který se očekává po roce 2020, kdy skončí financování oboru z evropských fondů.

Ministerstvo financí má ale jinou představu. Výdaje na výzkum navrhuje pro rok 2017 na 29,001 mld. Kč. V letošním roce činí 29,092 miliardy. V roce 2018 a 2019 by se podle MF měly ročně pohybovat ve výši 29,167 mld. Kč. Podle Filipa Běhala z tiskového oddělení MF tato čísla odpovídají národním výdajům na výzkum, vývoj a inovace v původně schválených střednědobých výdajových rámcích.

Bělobrádek chce ale posílit aplikovaný výzkum a tím i konkurenceschopnost státu, naopak zvýšením peněz pro základní výzkum plánuje zajistit provoz nových výzkumných center. Na problém s jejich financováním dlouhodobě upozorňují odborníci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama