Další hádka v koalici: Nejvíc provokuje Babiš. Přehled sporů

Praha - Protikuřácký zákon vyvolal další rozkol v koalici. Sociální demokraté a lidovci obvinili hnutí ANO ze zrady, část jeho poslanců totiž hlasovalo proti návrhu zákona. Není to ale zdaleka první roztržka v koalici, po níž se mluvilo o rozpadu vlády.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Zatím největší spor mezi koaličními partnery vyvolal tzv. protikuřácký zákon, který ve středu Sněmovna zamítla i kvůli hlasování 31 poslanců hnutí ANO. Sociální demokraté i lidovci se okamžitě opřeli do ANO i ministra financí Andreje Babiše. Babiš okamžitě kontroval, že zradili jiní.

Rozkolů mezi členy vládních stran ale spíše přibývá, stejně jako obviňování ze lži a nekalého jednání. Není to ani poprvé, kdy Babiš vyhrožuje rozpadem koalice a předčasnými volbami. Zatím ale vždy zůstalo u slovních přestřelek.

Naposledy si šli koaliční poslanci vážně "po krku" v souvislosti s Čapím hnízdem. Do Babiše, který nakonec prozradil, že farmu v době získání evropské dotace vlastnili jeho rodinní příslušníci, se pustil hlavně vicepremiér Pavel Bělobrádek.

"Snižuje to kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády," prohlásil Bělobrádek. Naopak největší vládní strana ČSSD spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou jednala nakonec opatrně, přestože někteří poslanci "vyhrožovali" Babišovi koncem.

Podobně koalici zatížila také diskuze o střetu zájmů ministra financí. Přímý útok na svou osobu Babiš odvrátil, Sněmovna totiž nakonec neschválila návrh zákona, který by Agrofertu zakázal ucházet se o veřejné zakázky.

Návrh zákona, kterému se přezdívá "Lex Babiš" a kvůli němuž ministr financí stále hrozí odchodem z koalice, by měl být připraven do léta. "Člen vlády by neměl být ovládající osobou jakékoliv firmy. Vyřešíme to v projednávané novele zákona o střetu zájmů," informoval Sobotka.

Hnutí ANO se nelíbila také předvolební kampaň, ve které na billboardech ČSSD hlásala "Stát není firma". Babiš přitom v poslední kampani voliče lákal na to, že stát jako firmu povede. Krok ČSSD označil za podraz a znovu vyhrožoval vystoupením z koalice.

V únoru zase Bělobrádek požadoval rezignaci ministra obrany Martina Stropnického. V rozhovoru pro média totiž Stropnický potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů unesených v Libanonu bylo, aby Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda do USA. Babiš se ale za člena ANO postavil.

Koaliční partnery ale rozhádaly i jiné věci. Třeba alternativní název Czechia, zákon o pojišťovnictví nebo financování politických stran, církevní restituce, krize těžební společnosti OKD nebo spor ČSSD s právníkem Zdeňkem Altnerem.

Spory uvnitř kabinetu se ale na veřejnost dostaly hned v prvních měsících fungování vlády. Většina z nich má podobný průběh a spojitost s osobou Andreje Babiše, který také často spor vyhrotí. Přestřelka, která většinou netrvá déle než pár dní, pak končí Babišovým prohlášením, že koalice ztrácí smysl.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama