Žaloba na Samkovou? Urazila islám, to je trestné i v Česku, říká turecký velvyslanec

Praha – Vyjádřením advokátky Kláry Samkové o islámu by se měli zabývat čeští státní zástupci. Myslí si to turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali. Podle něj šlo o urážku islámu jako náboženství, což je podle něj trestné podle evropského i českého práva. Případem se začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK). 

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Klára Samková
doporučujeme

Samková zařadila islám na úroveň totalitních režimů. „Očekávali jsme důstojnou diskusi o islámu a chtěli jsme vysvětlit, že teroristické organizace nereprezentují islám. Ale byli jsme šokováni a znechuceni slovy této ženy," uvedl Bigali, který s dalšími představiteli velvyslanectví po projevu Samkové na protest opustili sál.

Nyní diplomaté zvažují další kroky, podle tureckého velvyslance by se ale projevem Samkové měli začít zabývat žalobci i bez podání trestního oznámení. „Takové veřejné chování je trestné. V každé demokratické zemi by to státní zástupci měli řešit sami od sebe," prohlásil Bigali.

„Předmětnými výroky se zabýváme z vlastní iniciativy, a to už od okamžiku, kdy zazněly," potvrdil dnes šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Státní zástupci podle něj věc postoupili policii a nyní čekají, jak ji policisté vyhodnotí.

Na vystoupení Samkové zareagovala i profesní organizace advokátů. „Na základě informací, které přinesla média, byl tajemníkem ČAK podán podnět kontrolnímu orgánu ČAK, aby vystoupení JUDr. Samkové prověřil v tom smyslu, zda její projev byl v souladu s ustanoveními etického kodexu o chování advokáta," sdělila na dotaz ČTK mluvčí komory. Zdůraznila, že jde o standardní přešetření chování advokáta, takže žádné kárné řízení v tuto chvíli neběží.

Psali jsme:  

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je postup státních zástupců obecně v pořádku. "Já jsem tím také znepokojen. Nechci se vyjadřovat k trestněprávnímu hodnocení, to je věc orgánů činných v trestním řízení, ale prostě minimálně jsme si udělali ostudu. Lidé, kteří jdou na půdu Parlamentu, by si asi měli uvědomit, že jejich výroky už přesahují hranici České republiky," řekl dnes ČTK. "Druhý den jsem měl náhodou u sebe rakouského velvyslance, kterého těžko můžeme podezírat z nějaké zaujatost.

Samková navrhuje tureckého velvyslance vyhostit

Sama Samková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedla, že je jí „šumafuk", jestli pro ni kauza bude mít nějakou dohru. „Je potřeba začít o věcech otevřeně diskutovat. Vládní tak zvaná elita a velká část intelektuálů ztratila zpětnou vazbu s realitou. Neví, co je život... asi už neví, co to je mít hlad déle než pár minut a co to je mít opravdový hlad. Zapomněli, co to je čelit ohrožení života kvůli názorům. Padesátá léta jsou už pro ně daleko. Je potřeba začít o islámu mluvit a nerozumovat o tom, co znamenal islám pro Araby v 7. století, ale o tom, co znamená pro celou planetu ve století 21.," řekla nám Samková.

Tureckého velvyslance pak označila za „babu". „Co se týká muslimů, očekávají, že na základě evropského práva bude jejich ideologie tolerována. A pak ji budou moci vnutit přímo či nepřímo všem. Upozornila jsem na přesná zákonná ustanovení, totiž čl. 17. Úmluvy o lidských právech a svobodách, podle kterého je to, co dělá islám v Evropě, zakázáno. Pan velvyslanec nedodal ani jedno konkrétní zákonné ustanovení, které bych měla porušit a vůbec nic nezdůvodnil, což je pro islám typické," dodala pro EuroZprávy.cz.

Dnes navíc celou věc na sociálních sítích okomentovala slovy. „Stále čekám na byť jen jeden jediný důkaz, předložený panem velvyslancem, kterým by prokazoval, že islám NENÍ jako komunismus, NENÍ jako fašismus, NENÍ jako nacismus a že NENÍ totalitární ideologií. A zatím nikde nic, jenom požadavek na moje trestní stíhání. To mi přijde takové... turecké." Serveru iDnes.cz také řekla, že by Česko mělo tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho vyhostit.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama