Rozšíření pravomocí ombudsmana se odkládá, poslanci zákon kritizují

Praha – Stále není jasné, jestli bude mít veřejný ochránce práv více pravomocí než dosud. Poslanci hlasování o vládní novele, která by to umožnila, dnes odložili. Vrátit by se k ní němu na konci června.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Roman Sklenák /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí
doporučujeme

Na návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka by se k normě měla vrátit 29. června. Řada členů dolní komory rozšíření pravomocí ombudsmana kritizuje a navrhuje jejich vypuštění z předlohy.

Ústavně-právní výbor už dřív doporučil z materiálu vyškrtnout navrhovanou možnost domáhat se u Ústavního soudu zrušení zákona nebo jeho části i dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Rozšíření pravomocí se nelíbí nejen pravicové opozici, ale i některém zástupcům vládní koalice.

Pokud by Sněmovna vypuštění obou nových pravomocí z předlohy neschválila, výbor doporučil přijmout jejich omezení. Antidiskriminační žaloby by ochránce práv mohl dát jen tehdy, pokud na toto porušení zákona narazí při své činnosti. Diskriminace by se navíc musela týkat většího počtu lidí nebo by jí musel být vážně ohrožen veřejný zájem. Ombudsman by se taky musel nejprve pokusit o nápravu jinými prostředky, které může využívat.

Poslanci by podle stanoviska právního výboru měli navíc schválit úpravu, podle které by si úřad ombudsmana nemohl zjišťovat informace u věcí ve své působnosti u soukromých subjektů. Do předlohy by naopak mohla doplnit působnost ombudsmana ohledně dodržování práv zdravotně postižených lidí.

Poslanci také budou hlasovat o pozměňovacím návrhu, jenž by dal Sněmovně pravomoc veřejného ochránce práv odvolat kvůli závažným pochybením nebo špatnému zdravotnímu stavu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama