EU jako vazal USA? Poslanec ostře promluvil o závažných problémech

Praha – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by neměl britským voličům vyhrožovat kvůli brexitu, protože tím je jen může popudit, tvrdí poslanec ČSSD Richard Dolejš. On sám by prý očekával, že šéf evropské byrokracie položí na stůl argumenty, kterými by občany Velké Británie přesvědčil a motivoval hlasovat jasně proti vystoupení tohoto významného státu z Evropské Unie.

Přidejte svůj názor

Evropská Unie
doporučujeme

„Rozpad Evropské unie není v zájmu občanů ČR – z důvodů bezpečnostních, sociálních i ekonomických. Brexit, neboli odchod Velké Británie z Unie, by mohl vyvolat hlubokou krizi a chaos v Evropě. V krajním případě možná i válečný konflikt. A to si nikdo nemůže přát," nastiňuje možné důsledky odchodu Británie z unie poslanec.

Podle něj to však neznamená, že by lídři EU neměli změnit politiku a přístup k současné napjaté situaci v Evropě. „Což se netýká pouze selhání a impotence EU v řešení nelegální migrační krize, které je třeba razantně čelit. Rozhodně ne povinnými kvótami, ty krizi pouze prohloubí a budou pobídkou pro další nelegální migranty z islámského světa. EU se nemůže chovat jako pouhý nesvéprávný vazal USA a musí dělat samostatnou politiku. A to i vůči Rusku," píše na blogu ČSSD Dolejš.

Evropa se podle něj musí vypořádat s extrémním vlivem nadnárodních bankovních, finančních, zbrojařských a farmaceutických skupin a nepodléhat jejich diktátu. „Bohužel lídři EU v některých aspektech v tomto směru selhávají a jsou spíše ve vleku těchto globálních byznysových skupin," posteskl si.

Za řešení problémů EU proto nepovažuje její rozpad, ale změnu politiky elit a návrat k původnímu smyslu tohoto sdružení evropských států. „Tam patří i realizace suverénní a akceschopné politiky, která se bude opírat o zájmy občanů jednotlivých členských států a ne o zájmy jiných státních mocností a globálního kapitálu. Na toto téma je třeba vést vážné a veřejné diskuse," dodává sociální demokrat.

Loading...
Témata: Dolejš, Richard | EU | Brexit
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama