Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů, spor se táhl dva roky

Praha – Praha se konečně dočkala nových stavebních předpisů. Radní je schválili dnes po téměř dvouletém boji s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Evropskou komisí (EK).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy
doporučujeme

Novela předpisů vznikla ještě za předchozího vedení hlavního města, MMR ale jejich platnost pozastavilo. „Pražské stavební předpisy jsme dnes schválili. Jsou jedním z nejzásadnějších dokumentů, které Praha má a já jsem ráda, že se to po těch všech peripetiích povedlo," uvedla pro ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Mezi hlavní výtky MMR podle ní patřila přirozená prosvětlenost a uliční čáry a EK vadil předpis o vyvedení kouřovodů. Dalším problémem bylo podle Krnáčové bylo, že původní předpis byl příliš obecný a nejednoznačný.

Rezort dokonce kvůli předpisům podal ústavní stížnost, ta je teď ale podle primátorky bezpředmětná. Ministerstvo ale dokument žalobou napadnout muselo, protože Praha nesplnila 15měsíční lhůtu pro předložení nových předpisů.

Metropole má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let. Ministerstvo chtělo kvůli sporům hlavnímu městu tuto výsadu odebrat, návrh stále zůstává v připravované novele stavebního zákona. Krnáčová si však podle svých neumí představit na základě jakého právního názoru by toto zmocnění bylo Praze odebráno.

Krnáčová předložila radě novou verzi materiálu po sporu se svým dřívějším náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice), schválená byla loni na začátku srpna. Koncem října pak rada předpisy připravila na odeslání k notifikaci do Bruselu. Na mimořádné schůzce do nich před tím zapracovali připomínky MMR.

Stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů loni v lednu na 15 měsíců pozastavilo MMR. Zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama