Babiš slíbil peníze na opravu věznice v Hradišti: Měla by připomínat naši hroznou historii

Uherské Hradiště – Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš dnes navštívili Uherské Hradiště. Při té příležitosti slíbil, že sežene peníze na rekonstrukci někdejší věznice.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Po opravě by v areálu bývalé věznice měl vzniknout památník obětí komunismu a areál by se měl stát sídlem státních institucí v čele s okresním soudem, který věznici momentálně spravuje.

O existenci chátrajícího areálu prý Babiš neměl donedávna vůbec tušení. „Ani jsem netušil, že tady byla takováhle věznice. Asi nemám dobré znalosti naší historie. Rozhodně by to mělo být zachováno jako hrozná památka na naši hroznou historii," myslí si ministr financí.

Ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu podle něj připraví návrh dohody, ke které kromě tohoto úřadu a ministerstva financí přistoupí i ministerstvo kultury, okresní soud, hejtmanství či uherskohradišťská radnice.

Ministerstvo spravedlnosti o budovu zájem nemá, ministr Robert Pelikán (ANO) uvedl, že jeho oprava, která přijde podle odhadů na stamiliony, přesahuje možnosti resortu.

ÚZSVM by podle Babiše měl vyhotovit novou studii využití bývalé věznice, kde by se počítalo s umístěním institucí i s památníkem. Dodal, že zdroj financování rekonstrukce by mohl být znám do konce roku.

O památník totality by se s městem mělo postarat ministerstvo kultury. „Toto místo je dotýkané obrovskou bolestí našich předků a stále ještě jsou mezi námi lidé, kteří to zažili. Má to autentickou výpovědní hodnotu v nezměněnosti dispozice od 60. let. I když je to menší část areálu, významově je velmi důležitá," řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Nápravné zařízení v centru města přijalo první delikventy krátce po svém vzniku na konci 19. století. Známé se stalo hlavně kvůli krutým metodám vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech minulého století. Věznice sloužila svému účelu do roku 1960. V budově byly následně kanceláře a sklady, potom byla prázdná a chátrala.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama