Češi známkovali ministerstva i kancelář prezidenta. Podívejte se na vysvědčení

Praha - V květnu 2016 byla do výzkumu Naše společnost zařazena otázka, ve které respondenti na škále odpovídající školnímu známkování hodnotili působení jednotlivých ministerstev, Úřadu vlády a Kanceláře prezidenta republiky v uplynulých dvanácti měsících.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Hodnocení činnosti vládních úřadů v uplynulých dvanácti měsících se tentokrát poměrně výrazně zkoncentrovalo okolo průměrné známky „trojky", když nejlepší z hodnocených úřadů (ministerstvo kultury) dosáhl průměru 2,73, tj. „lepší trojky" a nejhůře hodnocený (ministerstvo zdravotnictví) 3,30, což je „horší trojka". Všechny ostatní se pak stěsnaly do poměrně úzkého intervalu od 2,91 do 3,25 s minimálními a vesměs nevýznamnými rozdíly v pořadí mezi sebou, informuje soc.cas.cz.

S výjimkou nejlépe hodnoceného ministerstva kultury, kde před „trojkou" jako nejčastěji udělovaná známka s nepatrným, statisticky nevýznamným rozdílem zvítězila „dvojka", u všech hodnocených úřadů byla „trojka" i nejčastějším hodnocením, byť v případě velmi diferencovaně hodnocené Kanceláře prezidenta republiky a podobně hodnoceného ministerstva financí byl náskok „trojek" oproti druhému v pořadí podílu „dvojek" jen nevýznamný.

U obou zmíněných, poněkud rozporně vnímaných institucí lze vidět zhruba třetinový podíl „jedniček" či „dvojek" (35 % u ministerstva financí, 32 % u Kanceláře prezidenta republiky) při prakticky srovnatelném podílu „čtyřek" či „pětek" (shodně po 30 %) a při podílu „trojek" pod úrovní 30 % (29 % u ministerstva financí, 26 % u Kanceláře prezidenta republiky).

Ministerstva a hodnocení

kultury: 2,73
životního prostředí: 2,91
financí: 2,98
zemědělství: 2,98
pro místní rozvoj: 3,00
průmyslu: 3,02
vnitra: 3,02
zahraničí: 3,04
obrany: 3,04
dopravy: 3,07
školství: 3,14
spravedlnosti: 3,20
práce: 3,25
zdravotnictví: 3,30
Úřad vlády: 3,15
Kancelář prezidenta: 3,05

Oproti poslednímu šetření z května 2015 se zřetelně zlepšilo hodnocení Kanceláře prezidenta republiky a k určitému zlepšení došlo i v případě ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva financí, ministerstva vnitra, ministerstva dopravy a ministerstva spravedlnosti. Naopak určité zhoršení bylo zaznamenáno v případě ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Z hlediska stranických preferencí se relativně lepší hodnocení objevovalo vesměs mezi voliči koaličních stran, byť v některých případech nešlo i vzhledem k počtu dotázaných o statisticky významné diference. Vesměs kritičtější hodnocení vládních úřadů (tj. všech kromě Kanceláře prezidenta republiky) vyjadřovali příznivci KSČM, vždy kritičtěji naladěnými pak byli rozhodnutí nevoliči. Ve všech případech s výjimkou Kanceláře prezidenta republiky se hodnocení významně zlepšuje spolu s rostoucí životní úrovní dotázaného.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama