Pelikán nechce snižovat hranici trestní odpovědnosti. Experti s ním souhlasí

Kamenice (u Prahy) – Proti snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let se dneska opět vyslovil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Místo toho prý uvažuje o jiném opatření.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Robert Pelikán
doporučujeme

V Česku se otázka případného snížení hranice trestní odpovědnosti řeší opakovaně, často v souvislosti s konkrétním trestným činem, který spáchá dítě mladší 15 let. Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že by snížení podpořil. Ve Sněmovně je aktuálně novela Jeronýma Tejce (ČSSD) a dalších poslanců, která navrhuje snížení hranice na 13 let u takových činů, za něž hrozí dospělým výjimečný trest. 

„Byl bych nerad, kdyby ten návrh prošel. Na toto téma snadno naskakují někteří politici, kteří si chtějí nahnat laciné body," řekl dnes k Tejcově iniciativě Pelikán. Podle ministra se k nesnižování hranice trestní odpovědnosti kloní i experti. Přesto dříve uváděl, že se snížení věkové hranice na 14 let „spíše nebrání".

V negativním postoji ke snížení hranice Pelikána prý utvrdilo také dvoudenní zasedání zemí visegrádské čtyřky na zámku Štiřín. Po skončení schůzky novinářům řekl, že uvažuje spíše o možnosti prodloužit trvání výchovných opatření ukládaných nezletilým z 19 třeba až do 21 let věku, jak je to zavedeno v Polsku.

Představitelé Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a také Chorvatska a Slovinska mluvili o svých zkušenostech s trestáním mladistvých i dětí a také o hranicí trestní odpovědnosti v jednotlivých státech. „Ukázalo se, že rozdíly jsou větší na papíře než ve skutečnosti. Začínám nabývat dojmu, že by nebylo správné tu hranici snižovat," podotkl Pelikán.

Země, kde jsou děti trestně odpovědné dříve než v Česku, prý totiž ve skutečnosti s dětskými pachateli zacházejí stejně jako v ČR - například tam platí, že trestem pro takto mladé pachatele nemůže být odnětí svobody.

To, zda by se v této souvislosti měly zpřísnit či zmírnit podmínky ve výchovných ústavech, hodnotit nechtěl. „To, co jsem četl o Chrastavě, mě samozřejmě zneklidnilo. Nicméně také nevím, jestli je to skutečně realita. Pokoušet se napravit lidi, které umisťujeme do takového zařízení, je strašně citlivá a zároveň důležitá práce," uvedl v reakci na výsledky aktuální kontroly, která v chrastavském výchovném ústavu zjistila porušování práv dětí a neadekvátní systém jejich hodnocení.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama