Nagyová a Nečas jdou opět k soudu, kvůli vyzrazení informace BIS

Praha - Pražský městský soud začne příští týden projednávat další z kauz, v nichž čelí obvinění někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (dnes Nečasová).

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
doporučujeme

Aktuální obžaloba se týká údajného vynesení utajované informace z Bezpečnostní informační služby (BIS). Vedle Nagyové hrozí trest i lobbistovi Ivu Rittigovi, jeho právníku Davidu Michalovi a exporadci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi. Soudní senát zatím hlavní líčení nařídil na tři dny.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Nagyová prozradila Rittigovi zpravodajskou informaci, díky které lobbista mohl "učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány". Současná manželka expremiéra Nečase za to může jít v případě prokázání viny až na osm let za mříže, zbylým třem obžalovaným může soud uložit maximálně tříletý trest.

Předmětnou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky dostal Nečas 21. března 2012. Zpráva měla stupeň utajení "důvěrné" a obsahovala dvě utajované přílohy - analytické zprávy BIS. Nagyová, která s premiérem měla už v té době blízký vztah, se o dokumentu dověděla "dosud nezjištěným způsobem".

Se záměrem, aby se informace dostala k Rittigovi a Jindrovi, údajně její obsah sdělila na schůzce konané o šest dní později lobbistovu právníkovi Michalovi. Ten podle obžaloby vše obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.

Na schůzku s Nagyovou v Hrzánském paláci prý Michala poslali právě Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) obecně dověděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se týká právě jich.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama