Rittig u soudu: Obžaloba z vyzrazení informací BIS je absurdní

Praha - Obžaloba z vyzrazení informací Bezpečnostní informační služby (BIS) je stejně absurdní jako celá kauza, řekl dnes u pražského městského soudu obviněný lobbista Ivo Rittig. Vrchní státní zastupitelství z Olomouce a z Prahy se prý v honu na něj delší dobu předhánějí, stejně jako různé policejní útvary. Poukázal také na to, že aktuální obžaloba je podle něj postavena na nezákonně povolených prostorových odposleších.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ivo Rittig
doporučujeme

"Žádného trestného činu vyzvídání utajovaných informací jsem se nedopustil. Nikdy jsem žádné neměl, žádné jsem nezjišťoval a nikdy jsem po nikom nechtěl, aby je pro mě zjistil," vypověděl Rittig s tím, že je dlouhodobě obviňován "ze všech možných i nemožných věcí".

Lobbista vznesl i řečnickou otázku, kdo za jeho stíháním stojí - zda policie, konkurenční podnikatelé nebo "psychicky nemocní jedinci". Svou stručnou řeč četl z předem připravených poznámek, na otázky soudního senátu a státních zástupců odmítl odpovídat.

K dnešnímu hlavnímu líčení se dostavili osobně všichni obžalovaní, Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) doprovodil její manžel, expremiér Petr Nečas (ODS). Výpovědi obžalovaných jsou oproti předchozím očekáváním veřejné, protože jak státní zástupci, tak i jednotliví obhájci se dnes vyslovili pro maximální otevřenost řízení.

Psali jsme:  

Rittig, Nečasová, lobbistův právník David Michal a advokát Tomáš Jindra čelí obžalobě kvůli vyzrazení utajované informace, Rittig s Jindrou ve formě návodu k tomuto trestnému činu. Nagyové hrozí až osmileté vězení, zbylým obviněným až tři roky odnětí svobody.

Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství se Rittig s tehdejším poradcem ministra zemědělství Jindrou dověděli od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že se týká právě jich. Rittig proto dohodl schůzku svého právníka Davida Michala s Nagyovou, která prý právníkovi 27. března 2012 vyzradila obsah zprávy zaslané premiéru Nečasovi šéfem civilní kontrarozvědky.

Michal prý informaci obratem zatelefonoval Rittigovi a později ji ještě ústně sdělil lobbistovi i Jindrovi v hotelu Ventana v pražské Celetné ulici. Díky této zprávě mohl Rittig podle státních zástupců "učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány".

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama