Vláda znovu schválila protikuřácký zákon, platit má od roku 2017

Praha - Měla to být jen formalita, tzv. protikuřácký zákon ale minulý týden poslanci překvapivě neschválili, což vedlo k jedné z největších koaličních krizí této vlády. Dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předložil upravený návrh vládě, která ho schválila. Zákon tak znovu poputuje do Sněmovny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dnes znovu předložil vládě návrh tzv. protikuřáckého zákona. Ten minulý týden zamítli poslanci. Ministr měl za úkol zapracovat do něj pozměňovací návrhy, na kterých se poslanci shodli. Vláda ho dnes schválila a předseda vlády Bohuslav Sobotka věří, že napodruhé projde i Poslaneckou sněmovnou.

Postoj Sněmovny k vládnímu zákonu byl minulý týden záporný navzdory tomu, že v dílčích hlasováních podpořila úpravu Marka Bendy, podle kterého by majitelé restaurací mohli zřizovat v těchto provozovnách oddělené prostory pro kuřáky, byť s podmínkami. Zmírnila například i navrhované restrikce pro elektronické cigarety, jiná omezení ale naopak přidala.

Proti byli především poslanci za hnutí ANO. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček považoval hlasování poslanců hnutí ANO o protikuřáckém zákonu za hrubé porušení koaliční dohody. Podle lidovců tím navíc dali najevo, že pohrdají prací Poslanecké sněmovny.

Ve vládě podle Němečka byla dnes vůle k tomu, aby se Bendův návrh do zákona nevrátil, podobně jako další možné úpravy, které by ho poškodily. "Vůle byla i na tom, aby klíčové bylo doporučení ministra. Vyříkali jsme si všechno, pro mě je podstatné, že tu byl závazek, že kluby tentokrát podpoří zákon jako celek," řekl ministr novinářům.

Protože se návrh dostal do centra pozornosti veřejnosti, hrozí podle Němečka spíš pokusy protáhnout jeho projednávání. "Ale věřím, že s takto deklarovanou podporou celé vlády to dokážeme," uvedl. Šéf resortu obrany Martin Stropnický (ANO) si však podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) mezi ministry stěžoval, že předpis obsahuje celou řadu kontroverzních návrhů. "Ale domluvili jsme se, že si to řekneme v koalici, s čím je problém," uvedl šéf lidovců.

Zákon také upravuje zacházení s alkoholem. Původní návrh umožňoval na sportovní akci přístupné veřejnosti prodej a podávání alkoholických nápojů do 4,3 procenta objemového alkoholu, tedy piva. Poslanci normu zmírnili a povolení rozšířili i na víno. Lihoviny lze prodávat jen na veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní a taneční akci. Příležitostný prodej alkoholu původně navržený jen pro výroční trhy je po hlasování poslanců možný na jakémkoli trhu, tedy například i tzv. bleším.

Oproti původnímu znění se v upraveném návrhu také umožňuje prodej a podávání alkoholických nápojů i v dopravních prostředcích pro zájezdovou dopravu, cestovní ruch, nostalgické, historické a propagační jízdy a jízdy na objednávku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama