Ústí nad Labem se zmítá v politické krizi: Část pravomocí rady převzala primátorka

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem nemá už několik týdnů funkční radu, jednání o vytvoření nové koalice zatím výsledek nepřinesla. Tamní zastupitelé proto převedli část pravomocí rady města na primátorku Věru Nechybovou (nez.).

Přidejte svůj názor

Ústí nad Labem
doporučujeme

Přenesení kompetencí podpořilo 24 zastupitelů, nepodpořili jej jen zástupci PRO!Ústí, TOP 09 a dva nezařazení. Zastupitelé schválili protinávrh klubu Vaše Ústí. Nechybová tak může rozhodovat o rozpočtových opatřeních do půl milionu korun, jmenovat ředitele odborů magistrátu a příspěvkových organizací nebo rozhodovat o zapojování účelově určených státních peněz do rozpočtu města.

Původní návrh, který připravilo vedení města jí měl umožnit také rozhodovat o organizačních změnách úřadu nebo o tom, kdo bude město zastupovat v orgánech zřizovaných společností. Tyto pravomoci ale nakonec primátorka nezískala.

„Je to důležité pro zpružnění chodu úřadu. Myslím si, že je dobře, že zastupitelé ten návrh, byť v pozměněném znění schválili," řekla ČTK Nechybová. Vaše Ústí nechtělo podle starostky Neštěmic Yvety Tomkové paralyzovat chod města a úřadu, proto předložilo vlastní návrh.

Nechybová uvedla, že už teď na úřadě hromadí materiály, které by normálně řešila rada města. „Jsou tady materiály, které se musejí projednat. To znamená nástupy vedoucích odborů. Takzvané průtočky, tedy dotace, a to nesnese odkladu," uvedla Nechybová.

Svěření kompetencí primátorce nepodpořili zastupitelé opozičních PRO!Ústí a TOP 09. Martin Hausenblas (PRO!Ústí) řekl, že nynější vedení města nemá legitimitu. "Současná rada města je složená ze dvou členů UFO, které získalo dva mandáty, a dále ze dvou zastupitelů vyloučených z ANO. Tato rada nemá naši důvěru. Důvody jsou zejména nerespekt k výsledku voleb a způsob jejího vzniku," řekl Hausenblas.

V březnu rezignovaly dvě radní a rada se rozpadla. Zůstali v ní dva bývalí zastupitelé ANO, dnes nezařazení - primátorka Věra Nechybová a její náměstek Pavel Dufek - a dva zástupci Ústeckého fóra občanů (UFO), a to náměstek primátorky Jiří Madar a radní Lukáš Konečný.

V krajském městě od loňského června neexistuje standardní koalice. Vedení se dosud opíralo o hlasy komunistů, ODS a ČSSD a nezařazeného Miroslava Štráchala. Teď má tento formát v zastupitelstvu 18 hlasů. Potřebuje minimálně ještě jeden. Rada má být sedmičlenná, teď jsou radní čtyři.

Loading...
Témata: ústí nad labem
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama