Zavřít Schengen? Kecy. Evropa potřebuje více realismu, žádá Schwarzenberg

Praha - Evropa by v debatě o migraci a ochraně hranic měla být realističtější, řekl dnes na mezinárodní konferenci Evropské dialogy bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Karel Schwarzenberg
doporučujeme

Čestný předseda TOP 09 v diskusním panelu o schengenském prostoru upozornil, že k uzavření hranic Schengenu kvůli přílivu uprchlíků vyzývají často ti, kdo zároveň odmítají dát Evropské unii větší pravomoci, aby to mohla udělat. Konference o výzvách a rizicích migrace se koná v pražském Centru současného umění DOX.

"Nemůžeme tu, jako naši politici, kecat o tom, že máme uzavřít schengenské hranice, když na to Evropa nemá nástroje a instituce, které by to mohly dělat," popsal Schwarzenberg, v čem podle něj spočívá nerealistický postup Evropy.

"Ti, kteří volají - Ochraňte naše hranice! a Evropská unie selhává! - jsou ti stejní, kteří po celou dobu bojují proti tomu, aby Evropská unie dostala jakékoliv pravomoci, proto říkám: buďme realističtí," dodal bývalý šéf české diplomacie. Poznamenal také, že neexistuje žádný "pan Schengen" a dohoda o volném pohybu osob je dohodou mezi státy, tudíž EU ani nemůže schengenské hranice bránit, ačkoliv se snaží být v této oblasti aktivní.

Schwarzenberg dodal, že pokud to má být Evropská unie, kdo bude zajišťovat ochranu Schengenu, měla by mít větší šanci rozhodovat v zahraniční nebo bezpečnostní politice. "Jisté pravomoci v obraně, zahraniční politice, bezpečnostní politice, energetické politice by měly být společné," míní. "Pokud něco chceme, musíme také následně vytvořit instituce. Nebo nenávidíme tyto instituce, nechceme společné nástroje, tak si pak nestěžujme," podotkl.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama