Návrh Úsvitu o ochraně hranic vláda odmítla, prý odporuje ústavě

Praha - Vláda dala negativní stanovisko k návrhu opozičního Úsvitu na zpřísnění zákona o ochraně státních hranic. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci Úsvitu chtějí například to, aby nelegální překročení hranice lidmi z takzvaných třetích zemí nebylo přestupkem, ale trestným činem. Podle předběžného stanoviska pro dnešní zasedání měl kabinet označit návrh za neopodstatněný a protiústavní. O normě rozhodnou zákonodárci.

"Vláda předložený návrh zákona odmítá, neboť jej považuje za neopodstatněný a za rozporný se závazky plynoucími ČR z mezinárodního práva a z členství v Evropské unii, a tím pádem i za protiústavní," stálo v předběžném stanovisku pro zasedání ministrů. Předloha je podle vládních legislativců taky "zjevně nepřiměřená ve vztahu k ochraně základních práv a svobod jednotlivců".

S prakticky stejnou úpravou Úsvit neuspěl ve Sněmovně při březnovém schvalování vládního návrhu nového zákona o ochraně hranic, který dává ministerstvu vnitra pravomoc nařídit v případě bezprostřední mimořádné hrozby hraniční kontroly. Vláda nynější postup Úsvitu, kdy návrh dává znovu, měla podle stanoviska označit "z hlediska legislativní ekonomie" za nevhodný.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama