Doporučení Evropské komise pro české hospodářství jsou smysluplná, tvrdí Prouza

Praha – Evropská komise vydala 89 doporučení pro hospodářskou politiku ČR pro letošní rok. Podle státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy jsou smysluplná a v souladu s tím, co chce vláda dělat.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz
doporučujeme

Prouza to uvedl po dnešním setkání eurokomisařky Věry Jourové s představiteli českých ministerstev, odborů a podniků. ČR by měla podle něj doporučení zapracovat například na dlouhodobé udržitelnosti svých veřejných financí, snižování překážek pro investice a na vyšší atraktivitě učitelské profese.

„Nic bych na doporučeních neměnil. Vycházejí z programového prohlášení vlády, jsou tedy v souladu s jejím směřováním. Všechna doporučení jsou v souladu s tím, co chce vláda dělat," uvedl Prouza.

Počet doporučení klesl proti minulému roku ze 115, což je podle Prouzy výsledkem výborné makroekonomické situace ČR. Česko také pokročilo v boji s daňovými úniky, v boji proti korupci a v přijetí reformy vysokého školství, dodal.

V souvislosti s veřejnými penězi komise ve svém pravidelném každoročním materiálu připomíná možná budoucí rizika v systému zdravotní péče či v penzijním systému vzhledem ke stárnutí populace.

Komise doporučuje zlepšení investičního prostředí, především snížením regulačních a administrativních bariér, a to zejména v dopravě a energetice. Zlepšit by se měla dostupnost elektronických služeb státní správy. Doporučení se zmiňuje také o potřebě učinit zbývající protikorupční reformy a zlepšit způsob, jakým jsou přidělovány veřejné zakázky.

Větší důraz by mělo Česko podle komise klást na vzdělávání. Pomoci by tomu měla nejen větší provázanost mezi akademickým světem a firmami, ale také snaha zvýšit atraktivitu učitelského povolání. Upozorňuje také na potřebu většího zapojení znevýhodněných dětí, včetně dětí romských, do škol a školek.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama