Babiš si stěžuje: Vzniká tu dvojkoalice KDU-ČSL a ČSSD, která mě přehlasovala

Praha – Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si dnes postěžoval, že byl dnes v klíčových hospodářských otázkách přehlasován „dvoukoalicí" ČSSD a KDU-ČSL. Se svými koaličními partnery proto chce řešit rozpočtové nároky ministrů. 

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Šéf statní kasy byl dnes přehlasován v otázce navýšení odvodů na zdravotní pojištění nebo růst výdajů na českou vědu. Podle Babiše šlo o dohodu ve stylu „ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce".

Babiš si také stěžoval, že ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepodržel ani v otázce financí na budovu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). „Já jsem měl dneska pocit, že jsem byl na vládě zbytečně. Ve všech mých návrzích jsem byl přehlasován, podle úředníků ministerstva je to velice neobvyklé," uvedl.

Ministr financí dlouhodobě blokoval požadavek NKÚ, aby mohl pro stavbu nového sídla využít ušetřené peníze z předchozích let. Vláda se dnes podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) racionálně rozhodla peníze uvolnit. Úřad sídlí řadu let v pronajaté budově a státu se nepodařilo najít jinou vhodnou budovu v majetku státu. Proto se rozhodl postavit nové sídlo. Šéf lidovců také odmítl existenci „dvoukoalice" mezi jeho stranou a ČSSD.

Babiš sám naopak dnes chtěl navýšit základní jmění karlovarského hotelu Thermal o 300 milionů korun ze státního rozpočtu, ale bod byl přerušen. Kabinet rozhodl, že stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos. Na vědu pak má jít příští rok o 3,75 miliardy Kč víc.

Ministr financí řekl, že se musí chovat rozpočtově odpovědně. Nemůžeme žít na dluh, dodal. „Bohužel to z mého pohledu nefunguje dobře, domluvili jsme se, že to musíme řešit na koaliční radě," řekl Babiš.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš

16.08.2019 20:26 Premiér Andrej Babiš (ANO) s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude,…

Migranti jsou jako invazivní rostliny? Policie vyšetřuje poslankyni…

16.08.2019 19:11 Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama