Porušujete koaliční smlouvu, zlobí se Babiš na lidovce a ČSSD. Sobotka nesouhlasí a vzkazuje...

Praha – Ministr financí Andrej Babiš se dnes ostře pustil do svých koaličních kolegů, kteří se podle něj proti němu spikli a odhlasovali si na jednání ministrů svoje návrhy. To ale premiér Bohuslav Sobotka rázně odmítl.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vláda České republiky
doporučujeme

V situaci, kdy ministerstvo financí nepředložilo rozpočtové návrhy tak, aby o nich mohla vláda hlasovat konsenzuálně, musela rozhodnout většina, uvedl Sobotka v reakci na Babišovu kritiku. Odmítl, že by fungovala dvojkoalice lidovců a sociálních demokratů, jak šéf hnutí ANO tvrdí. Podle předsedy hnutí ANO dnešní hlasování vlády o rozpočtu porušilo koaliční smlouvu.

Babiš si postěžoval, že byl v klíčových hospodářských otázkách přehlasováván dvojkoalicí ČSSD a KDU-ČSL. Šlo třeba o otázku navýšení odvodů na zdravotní pojištění, růst výdajů na vědu nebo prostředky na stavbu sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle Babiše to byla dohoda koaličních partnerů ve stylu „ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce".

Pro Českou televizi řekl, že šlo o porušení koaliční smlouvy. „Protože o daních a o rozpočtu má hlasovat většina ministrů každé koaliční strany. To se dneska nestalo. Budu požadovat svolání koaliční rady," řekl s tím, že není jasné, jestli se podaří letos sestavit rozpočet.

Premiér kritiku odmítl. Poukázal na to, že v některých případech vládu tlačí čas, protože probíhají lhůty, ve kterých je třeba předkládat podle rozpočtových pravidel příslušné návrhy zákonů. „V situaci, kdy ministerstvo financí nepřipravilo návrh tak, aby s ním mohla vláda souhlasit konsenzuálně, tak musí ve vládě rozhodovat hlasováním většina," řekl premiér.

Popřel také, že by s lidovci ČSSD vytvořila dvoukoalici. „Máme snahu, aby všechny tři strany spolupracovaly," řekl Sobotka. Dodal, že odmítá „snahy rozdělovat vládu".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama