EU musí být mnohem aktivnější v bezpečnosti svého okolí, varuje Sobotka

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka dnes vystoupil na konferenci Evropské dialogy. Při té příležitosti uvedl, že Evropská unie bude muset být mnohem aktivnější v zahraniční a bezpečnostní politice ve svém blízkém okolí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bohuslav Sobotka v OSN
doporučujeme

Sobotka připomněl, že USA jsou po zkušenosti v Iráku a Afghánistánu geopoliticky méně aktivní a že vzniklo kolem Evropy mocenské vakuum. „Evropa bude muset posílit dimenzi společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Jinak to podle mého názoru nepůjde," řekl Sobotka.

V okolí Evropy podle něj s překvapením sledujeme, že vznikají krize v Libyi, na Ukrajině nebo v Sýrii. Trvalo prý roky trvalo, než syrská krize začala někoho zajímat. Dodal, že pokud má EU zájem o stabilizaci svého bezprostředního okolí, tedy Blízkého východu, severní Afriky nebo východní Evropy, bude se v těchto oblastech muset mnohem více bezpečnostně a zahraničněpoliticky angažovat.

Eurokomisařka Věra Jourová, která se akce také zúčastnila, řekla, že nastavení Evropské unie je dlouhodobě velmi dobře fungujícím řešením v klidných časech. Ty má podle ní EU nejspíš za sebou, a měla by proto na to reagovat zodpovědnou debatou mezi lídry unie a jednotlivými státy. „Aby se našel takový model, aby se na úrovni unie dělala všechna opatření, která nemohou dělat státy," poznamenala.

Řeč přišla i na velký problém současnosti migraci. Podle Sobotky se lidé v Česku bojí, že přijdou o pocit bezpečí, který mají. Zároveň dodal, že politici nemohou lidem tvrdit, že existuje jednoduchý proces integrace uprchlíků, když se lidé mohou zajet podívat třeba na předměstí Paříže, kde uvidí problémy. Řekl, že politika ani náboženství nemohou sloužit jako alibi pro násilí. „Potřebujeme podporu umírněných muslimů, aby společně s námi proti teroristům jasně vystoupili a spolu s námi proti nim bojovali," řekl premiér.

Podle Jourové státy EU hodně zanedbaly otázky vzdělání, kultury nebo sociálních záležitostí. Za vlnou příklonu k terorismu u muslimských obyvatel v unii vidí třeba pocit nespravedlnosti, možnost navštěvovat školy koránu financované cizími ambasádami nebo radikalizaci na sociálních sítích a ve vězeních.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama