Registr přestupků se spustí v říjnu

Praha - Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů, bude fungovat od října.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Stát dnes podepsal smlouvu na vznik systému s pražskou firmou CCA Group. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Za opakované přestupky má hrozit vyšší pokuta. Údaje o přestupcích se budou v evidenci uchovávat pět let.

Smlouvu s CCA podepsala organizační složka státu Rejstřík trestů, která je podřízená ministerstvu. "Evidence přestupků bude uvedena do provozu od 1. října a jejím správcem a provozovatelem bude právě Rejstřík trestů," sdělila Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva.

Cílem evidence je přísnější a účinnější trestání recidivy vybraných závažnějších druhů přestupků. "Do registru se budou zapisovat zejména přestupky v oblasti ochrany majetku před alkoholismem a jinými toxikomaniemi či přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku," doplnila. Údaje o opakovaných přestupcích ale podle ní pomohou také při prevenci kriminality.

Recidivistům se o polovinu zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možno uložit. Třeba za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 20.000 korun musel zaplatit až o 10.000 korun více. Kritici zvyšování pokut ale poukazovali na to, že tento samotný krok nezabrání recidivě. Poukázali na to i senátoři ve svém usnesení, podle něhož by se vláda měla zabývat mimo jiné tím, že pokuty nebudou vymahatelné od nemajetných občanů, a to ani v exekučním řízení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama